​Chiny i USA hamują rynek

numer 2334 - 23.05.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa na minusie po danych. Miedź coraz tańsza. Pallad z chwilowym odbiciem. W tle dane o zapasach ropy. Dziś publikacja PMI dla przemysłu i usług.

Poniedziałek i wtorek pomimo różnych doniesień nie przyniosły w finalnym odczycie znaczących zmian kursu ropy naftowej. Paliwo gatunku brent we wtorek na zakończenie dnia kosztowało ponad 72 USD, co oznacza, że wtorkowe wahania były znacznie słabsze niż z poprzedniego dnia, gdy przekroczyły poziom 1,8 USD. Wieczorem podano dane o zapasach w USA. Te, inaczej niż zakładali analitycy, zanotowały wzrost o 2,4 mln baryłek. I już w środę paliwo przed godz. 8 traciło 0,6 proc., schodząc poniżej kursu 72 USD. Na rynku pojawiła się również informacja, że Arabia Saudyjska będzie dążyła do zapewnienia równowagi na rynku. Ta enigmatyczna sugestia została zapewne odczytana jako możliwy wzrost podaży. Według amerykańskich danych od listopada produkcja OPEC i krajów związanych (głównie Rosji) spadła o ponad 2,3 mln baryłek dziennie. A to znacznie więcej niż początkowo zakładane przez kartel ograniczenia produkcji.

Dla miedzi ostatnie dni są bardzo trudne. Metal we wtorek zaliczył trzeci z rzędu spadek, a wczoraj o godz. 8, tracąc kolejne 0,5 proc., znalazł się poniżej kursu 270 centów, schodząc także poniżej 6 tys. USD za tonę. Cały segment metali środę rozpoczął wyraźnie na minusie, jednak aluminium i nikiel utrzymały kursy odpowiednio 1800 i 12 tys. USD. A to oznaczało, że wtorek dla obu metali nie był zły. Aluminium zyskało prawie 0,9 proc., a nikiel nieco mniej. Jednak osłabienie miedzi nie pozostało bez wpływu na indeks, który wczoraj o poranku był na najniższym poziomie od połowy stycznia.

Tuż po godz. 9 ropa traciła ponad 0,7 proc., a miedź notowała identyczny spadek. Nieznacznie straciło złoto, co wpisywało się w obraz ostatnich dni na rynku walutowymzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama