​Walka o 2200 pkt

numer 2334 - 23.05.2019Gospodarka

GIEŁDA Azja na minusie. Europa w południe z dodatnim odczytem. WIG20 blisko 2200 pkt. Na GPW słabo Play, a mocne Dino PL i Azoty.

Wtorek to czas odreagowania. WIG20 zyskał prawie 0,7 proc., niwelując z nawiązką poniedziałkowy spadek. O takim obrazie dnia zadecydowała ostatnia godzina, gdy indeks zyskał ponad 15 pkt. Jeszcze lepiej zaprezentował się zyskujący ponad 1,7 proc. wskaźnik średnich firm, notujący najlepszy odczyt (3941 pkt) od 13 maja. Tu jednak wzrost indeksu był względnie proporcjonalny, a najlepszy wynik wskaźnik osiągnął po godz. 16. W elicie parkietu bardzo dobrze zaprezentowały się Orange oraz Dino PL drożejące po ponad 5 proc. Na minusie dzień zamknęły jedynie trzy spółki, a najwięcej, bo 1,5 proc., zniżkował Santander PL.

Europa to korekcyjny ruch w górę, który jednak na żadnym parkiecie nie zniwelował poniedziałkowego spadku. Najwięcej, bo 0,87 proc., zyskał indeks DAX30, a drugi wynik to najbardziej zniżkujący w poniedziałek indeks z Mediolanu, który umocnił się o 0,77 proc. i zakończył dzień odczytem nieznacznie poniżej 20 700 pkt.

Kończące dzień USA to wzrost na obu rynkach, a zdecydowanie ciekawiej zaprezentował się indeks Composite zyskujący ponad 1 proc. Notowaniom ani w Europie, ani w Stanach Zjednoczonych nie towarzyszyły żadne znaczące dane ekonomiczne. Nad Wisłą najważniejsza była publikacja o kwietniowym wzroście wynagrodzeń powyżej oczekiwań analityków.

Chwilowe i zapewne niewiele znaczące ocieplenie na linii Waszyngton–Pekin poprzez złagodzenie do połowy sierpnia sankcji wobec koncernu Huawei nie wpłynęło na poprawę notowań w Azji. Indeks Nikkei zamknął dzień wzrostem o mniej niż 0,1 proc., a jego odczyt jest o ponad 3 tys. pkt niższy od tegorocznego maksimum.

Szanghaj zakończył dzień nieznacznym spadkiem, co pokazuje, że sytuacja na azjatyckich parkietach nadal jest napięta. Sydney to kolejne umocnienie indeksu i przekroczenia na zamknięciu poziomu 6500 pktzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama