Europa nadal w formie

numer 2346 - 06.06.2019Gospodarka

GIEŁDA We wtorek wyraźny ruch w górę w Nowym Jorku. Wczoraj Azja bez znaczącego sygnału z silnym Tokio. Europa w południe na plusie. Warszawa w walce o dodatnie odczyty. Play z kolejnym rekordem.

Wtorek to pewnego rodzaju powtórka z poniedziałku. Warszawa ponownie jak i dzień wcześniej zamknęła notowania nieznacznym spadkiem, a Europa wyraźnie poszła do góry. WIG20 stracił mniej niż 0,2 proc., a wzrost indeksu DAX30 przekroczył poziom 1,5 proc. Nie to jednak było wydarzeniem giełdowego dnia. Notowania w Nowym Jorku przyniosły znaczącą poprawę. Wskaźnik Dow Jones umocnił się o ponad 2 proc. i ponownie znalazł się powyżej 25 tys. pkt. Na parkiecie Nasdaq indeks Composite zyskał jeszcze więcej, bo 2,6 proc. Na Wall Street wyraźny ruch w górę był udziałem Apple (3,6 proc.) i Nike, które zyskało ponad 4 proc. Na minusie w indeksie DJIA dzień zakończyła tylko jedna spółka – Verizon.

Na GPW z racji spadków przeważał czerwony kolor, ale dodatni odczyt w czołowej dwudziestce zanotowało 9 spółek. Najlepiej zaprezentowało się Play drożejące o prawie 4 proc. i ustanawiające w drugiej części dnia rekordowy odczyt.

Azjatyckie już wtorkowe giełdowe zmagania tym razem były dość optymistyczne. Indeks Nikkei zyskał ponad 1,7 proc., a także w Sydney i Szanghaju notowania przyniosły lekką poprawę. Inwestorzy w Australii otrzymali słabsze niż w IV kwartale dane o PKB (wzrost o 1,8 proc. w I kwartale), a dla Chin został opublikowany wyraźnie słabszy wskaźnik PMI dla sfery usług.

Początek dnia na warszawskim parkiecie to ruch w górę. Nie był on jednak zbyt znaczący i po kilku minutach WIG20 zyskiwał 0,36 proc., co jednak pozwalało na zniwelowanie poniedziałkowego i wtorkowego osłabienia. Szybko jednak, zapewne w ślad za resztą kontynentu, atmosfera osłabła i po 20 min WIG20 był już na minusie. Słaby początek dnia miały walory KGHM i Orange zniżkujące po 1 proc., a na przeciwnym biegunie znajdowały się akcje Play Communications zyskujące ponad 2 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama