Złoto wraca do łask

numer 2346 - 06.06.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa wciąż na minusie. Gaz ziemny z kolejnymi minimami. Atmosfera na rynku bardzo niepewna. Wszyscy czekają na payrolle.

W poniedziałek ropa straciła ponad 1 proc., a dzień później realny wydawał się kolejny spadek i obniżka kursu poniżej 60 dol. Tak się nie stało i paliwo w samo południe wyhamowało spadkowy trend na poziomie 60,2 dol. (gatunek brent). Potem było zdecydowanie lepiej i dzień zamknął się wzrostem o ponad 1,1 proc. Przez chwilę baryłka kosztowała nawet 62 dol.

Wydarzeniem poniedziałkowych notowań była cenowa relacja złota i palladu. Złoto było droższe o ponad 10 dol. na uncji, co wiązało się z gwałtownym wzrostem kursu o prawie 1,7 proc. Pallad zaś wyraźnie stracił na wartości. Dzień później doszło do odreagowania i na koniec dnia pallad był już mocniejszy cenowo. A to pokazuje skalę niepewności wśród inwestorów i widoczne obawy o kierunek nie tylko rynku towarowego. Przedwczoraj oba metale zyskały na wartości, ale wzrost złota był już tylko symboliczny. Metal jednak osiągnął kurs 1334 dol., co było najlepszym wynikiem z ostatnich dwóch miesięcy.

Wczorajszy poranek dla ropy przyniósł przede wszystkim reakcję na informacje o zapasach ropy naftowej. Te w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 3,5 mln baryłek, choć analitycy zakładali ich spadek. Na rezultat wieczornej publikacji trzeba było czekać do wczorajszego poranka i tuż przed godz. 8 paliwo zniżkowało 0,6 proc.

Symboliczny wzrost notowała za to miedź. Metal ostatnie dni może zaliczyć do w miarę udanych. W poniedziałek i we wtorek symbolicznie zyskał na wartości, jednak i tak jego kurs w dalszym ciągu znajduje się poniżej 270 centów. Segment metali przemysłowych nie notował aż tak znaczącej poprawy, a we wtorek jego indeks znalazł się na tegorocznym minimum. Jednak wczorajszy poranek przyniósł umocnienie zarówno dla niklu, jak i dla aluminiumzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama