​Trudny czas dla funta

numer 2374 - 10.07.2019GospodarkaWALUTY To już siódmy z rzędu spadek brytyjskiej waluty. Lira turecka w poniedziałek miała słabe notowania, wczoraj nie nastąpiło odbicie. Złoty także pozostawał na minusie. Dolar utrzymał dominującą pozycję.

Poniedziałek przyniósł umocnienie waluty amerykańskiej. Ta zyskała w stosunku do euro i funta, a także do dwóch walut rezerwowych, czyli jena i franka. Wzrost notowań dolara nie był jednak zbyt wysoki, choć do franka dolar umocnił się o 0,2 proc., pokonując kurs 0,993 franków.

Wyjątkowo trudny dzień miała waluta turecka, która straciła ponad 2 proc. Przyczyną gwałtownego, widocznego od początku notowań spadku była decyzja prezydenta Turcji o dymisji szefa Banku Centralnego. Decyzja pokazująca zarazem, że Turcja w dalszym ciągu funkcjonuje w inny sposób niż większość krajów Unii Europejskiej.

Inaczej niż pozostałe waluty zaprezentował się rosyjski rubel, który zyskał do dolara 0,3 proc. Dla złotego poniedziałek także nie był udany, nasza waluta straciła 0,26 proc., a punktem zwrotnym była publikacja raportu o inflacji. Od tego czasu złoty zaczął wyraźnie tracić i przez chwilę wydawało się nawet realne, że kurs dolara wyniesie ponad 3,80 zł.

Wtorkowy poranek także przyniósł umocnienie waluty amerykańskiej. Mocno, bo 0,3 proc. traciła waluta australijska. Za dolara australijskiego płacono poniżej 0,695 dol. Osłabienie to efekt słabszych danych o biznesowej koniunkturze.

Dużo, bo ponad 0,2 proc., tracił także funt, co analitycy wiążą z oczekiwaniem na wybór nowego premiera. Para GBP/USD osiągnęła o poranku najgorszy odczyt w bieżącym roku. Od połowy marca, kiedy rekordowo mocny był funt, jego kurs obniżył się już o ponad 8 centów. A to sporo. Osłabienie funta widoczne jest także w relacji ze złotym. Za funta płacono wczoraj o poranku mniej niż 4,75 zł.

Piątkowe dane z rynku pracy zmieniły także sytuację pary USD/CAD. Za dolara znowu się płaci powyżej 1,31 dol. kanadyjskiegozawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się