​Niepewne przedpołudnie

numer 2375 - 11.07.2019Gospodarka

GIEŁDA Azjatycka giełda w połowie tygodnia zakończyła zmagania bez mocnego sygnału. Giełda europejska w południe była na minusie. DAX30 tracił najwięcej. Na GPW panował niepewny trend. Słabo wypadło PZU, silne było Play.Wtorek przyniósł znaczącą przecenę na warszawskim parkiecie. Indeks WIG20 stracił ponad 1,1 proc., a niewiele lepiej zaprezentowały się średnie firmy. W grupie 20 najważniejszych podmiotów tylko sześć spółek zyskało na wartości, a gdyby nie znaczące umocnienie Pekao, sytuacja byłaby znacznie gorsza. Spory, ponaddwuprocentowy spadek był udziałem KGHM, PKN, CCC oraz Alior Banku.

Europa prezentowała lepszy wynik, choć tu także dominował czerwony kolor. Znaczącą przecenę zanotowano we Frankfurcie (0,86 proc.), a także w Wiedniu. Znacznie lepiej, bo ze spadkiem o 0,16 proc., zakończyły się zmagania w Londynie. Nowy Jork zamknął giełdę ze spadkiem na Wall Street i umocnieniem na rynku Nasdaq, gdzie dobrze zaprezentowały się Facebook i Amazon, a lekkie odreagowanie zanotowały akcje Apple’a.

Azjatycka giełda w połowie tygodnia zakończyła zmagania bez mocnego sygnału. Nikkei zanotował symboliczne umocnienie, a podobny obraz na godzinę przed końcem sesji widoczny był w Szanghaju. Wyraźnie większe i pozytywne zmiany widoczne były w Seulu i Sydney.

Europa nie otrzymała więc znaczącego sygnału, a nieliczne dane ekonomiczne i biznesowe nie ułatwiały zadania inwestorom. Giełdowy poranek nie przebiegał zbyt optymistycznie, bo po dwudziestu minutach gry indeksy traciły na wartości. WIG20 zniżkował o 0,1 proc., a podobne spadki widoczne były na zachodnioeuropejskich rynkach. Na minusie był także Paryż, gdzie inwestorzy otrzymali wyraźnie lepsze od oczekiwań majowe dane o produkcji przemysłowej (wzrost w stosunku do kwietnia o 2,1 proc.).

Po trzech kwadransach sytuacja była nieco lepsza, bo niektóre parkiety znalazły się na plusie. Niestety w tym gronie nie było GPW, bo indeks dwudziestki tracił nawet więcej, bo ponad 0,2 proc. Najbardziej, bo ok. 1 proc., zniżkowały PZU i Dino PLzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się