Europa znowu na minusie

numer 2382 - 19.07.2019Gospodarka

GIEŁDA Tokio mocno w dół. Frankfurt z fatalnym początkiem dnia. W tle bardzo słaby wynik SAP. Na GPW nieciekawie z wyraźnym osłabieniem w drugim segmencie. Rynek bez reakcji na słabsze dane o przemyśle. WIG20 poniżej 2300 pkt.

Środa to przewaga czerwonego koloru na europejskich giełdach. WIG20 stracił ponad 0,6 proc. i znalazł się blisko wartości 2300 pkt. Spadki były widoczne także na innych parkietach, a w Paryżu i we Frankfurcie obniżka indeksów przekroczyła poziom 0,7 proc. Wyjątkowo dużo, bo 2 proc., straciły akcje w Sztokholmie, a niewiele lepiej zaprezentował się indeks RTS z Moskwy. Notowaniom nie towarzyszyły znaczące dane ekonomiczne, a popołudniowe odczyty z USA nie wpłynęły zbyt mocno na amerykańskie otwarcie. W Nowym Jorku indeksy na obu parkietach także zniżkowały, ale skala osłabienia była zdecydowanie mniejsza niż w Europie.

Na GPW kilka spółek zanotowało spore zmiany cenowe. Enea, Play oraz Tauron zniżkowały po ponad 5 proc., a 3-proc. osłabienie było widoczne dla Orange, PGNiG oraz Energi. Bardzo dobrze zaprezentowało się PZU zyskujące 1,7 proc.

Czwartek to niestety fatalny obraz na tokijskim parkiecie. Indeks Nikkei zamknął dzień spadkiem o ponad 2 proc., a w grupie 225 spółek tylko trzy firmy zyskały na wartości. Czerwony kolor był widoczny także w Seulu i Sydney, lecz tam spadki były zdecydowanie mniejsze. O godz. 9 zakończyły się notowania w Szanghaju. Indeksy SHC oraz China A50 zanotowały spadki, ale ten drugi wskaźnik zniżkował wyraźnie mniej, bo o 0,5 proc.

Europejski początek to wyraźna przewaga czerwonego koloru, a katastrofalnie dzień rozpoczął się we Frankfurcie. DAX30 po kilku minutach tracił 1 proc. Ponad 7,3 proc. tracił koncern SAP, co wiązało się z wyraźnie słabszym ekonomicznie drugim ­kwartałem.

Na GPW poranna atmosfera także była daleka od ideału i po 10 minutach WIG20 tracił 0,3 proc., a kolejne minuty jeszcze osłabiły wskaźnik, który po ponad półgodzinie tracił przeszło 0,4 proc., znajdując się od początku zmagań poniżejzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


 

#DziękujeMyZaOdwagę