​Wakacyjna atmosfera

numer 2382 - 19.07.2019Gospodarka

WALUTY Euro na lekkim plusie. Jen z kolejnym umocnieniem. Funt odrabia straty. Na rynku umiarkowane zmiany. Złoty bez reakcji na dane.

Środa przyniosła osłabienie waluty amerykańskiej. Co prawda o poranku dolar wydawał się silny, ale potem zaczął powoli tracić. Spadki do euro czy jena, gdzie osłabienie USD przyszło dopiero po południu, nie były zbyt znaczące. Euro wzrostem o 0,14 proc. oddaliło perspektywę spadku poniżej 112 centów, a za USD płacono mniej niż 108 JPY. Wzrost zanotował także funt, co oczywiście oznaczało jedynie korektę po znacznych spadkach i osiąganych praktycznie codziennie kolejnych dwuletnich minimach.

Dobrą passę kontynuowała waluta nowozelandzka, która zyskała do dolara amerykańskiego aż 0,46 proc. Umocnienie na poziomie 0,27 proc. odnotowała waluta kanadyjska. Nie przeszkodziła jej w tym malejąca inflacjia CPI, która w czerwcu była o 0,4 pkt proc. niższa niż w maju. Para USD/CAD notowała pod koniec dnia odczyt 1,30509 CAD i wyraźnie widać, że pokonanie kolejnych 50 pipsów jest dla waluty kanadyjskiej bardzo trudne. CAD notuje jednak obecnie najlepsze kursy od października ubiegłego roku.

Czwartkowy poranek przyniósł dalsze osłabienie waluty amerykańskiej. USD traciło do euro 0,14 proc. Za euro płacono 1,125 USD, co jednak nie znaczyło zbyt wiele w dziwnym lipcowym trendzie, kiedy to para EUR/USD porusza się w trendzie 1,12–1,13 USD. Umocnienie o 0,25 proc. notował jen. Japońska gospodarka otrzymała dane z zakresu handlu zagranicznego wskazujące z jednej strony na rosnącą nadwyżkę, a z drugiej na malejące obroty handlowe. Dodatni odczyt do dolara miał także AUD i NZD. Waluta australijska zyskiwała ponad 0,3 proc., notując kurs 0,7035 USD, a wsparciem mogła być stabilizacja zatrudnienia w gospodarce. Jednak poziom 0,705 USD, czyli niewiele wyższy, już dwa razy w lipcu był barierą nie do pokonania i niewiele wskazywało, aby teraz mogło być inaczejzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


 

#DziękujeMyZaOdwagę