​Juan i funt w kłopotach

numer 2402 - 12.08.2019Gospodarka

WALUTY Funt coraz słabszy. Juan z trudnym tygodniem. Euro i jen odrobiły częściowo straty. Złoty na minusie do euro i franka.

Poniedziałkowy poranek przyniósł jedno wydarzenie. Bardzo mocny spadek chińskiej waluty. Ta po godz. 8 traciła ponad 1,2 proc. i za dolara płacono najwięcej od ponad 10 lat. Co ciekawe, dolar tracił do walut rezerwowych, czyli jena i franka. Ta pierwsza zyskiwała ponad 0,6 proc., a ta druga 0,4 proc. Jen był najmocniejszy od końca stycznia, a za dolara płacono mniej niż 0,98 franka. Euro w drugiej części dnia utrzymało wzrostowy odczyt i w momencie rozpoczęcia zmagań w Nowym Jorku zyskiwało ponad 0,6 proc. Frank święcił niestety triumfy – nasza waluta notowała najsłabszy odczyt od ponad dwóch lat i za franka płacono prawie 3,975 zł. Euro zamknęło dzień znaczącym, prawie procentowym umocnieniem i kursem powyżej 112 centów. Niewiele gorzej zaprezentował się jen, a mocniejszy, wynoszący 1,01 wzrost, zanotował wspomniany frank.

We wtorek decyzję o stopach procentowych podjęto w Australii. Do zmiany nie doszło, co przy ogólnym klimacie (obniżki w innych państwach) poprawiło notowania waluty. Chiński juan mocno osłabiony w poniedziałek, we wtorkowe przedpołudnie nie zanotował istotnego ruchu powrotnego, co zdaniem władz USA jest kolejnym dowodem, że Chiny manipulują własną walutą. Taką deklarację złożył Steve Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu. I zapewne jest to prawdą.

O godz. 15.30 sytuacja euro była wyraźnie gorsza i waluta traciła do dolara prawie 0,4 proc. Znacznie lepiej prezentował się funt zyskujący prawie 0,2 proc., ale widoczne przed południem przełamanie wartości 1,22 dol. okazało się tylko chwilowe. Koniec dnia potwierdził, że funt nie ma siły na mocny wzrost, bo waluta zyskała jedynie 0,2 proc. i zakończyła dzień kursem 1,21966 dol. Gorzej zaprezentowało się euro tracące 0,1 proc., a także frank, jen i CAD. Para USD/CAD przekroczyła nawet poziom 1,33, co oznaczało najwyższy kurs dolara od prawie dwóch miesięcy.

Środa przyniosła dwie zmiany w poziomie stóp procentowych. W Wellington stopy procentowe zostały obniżone do wartości 1 proc. Nowy ich poziom to wartość o 25 pkt proc. niższa, niż oczekiwali analitycy, i o 50 pkt mniejsza niż dotychczas. Na efekty nie trzeba było czekać i tuż po godz. 8 naszego czasu NZD traciło do dolara prawie 2 proc., notując najniższy kurs od 2015 rzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama