​Bez zmiany trendu

numer 2403 - 13.08.2019Gospodarka

GIEŁDA Azja była na plusie, a Europa miała dobre otwarcie. Potem było już jednak znacznie gorzej. Na GPW w południe dominowały spadki, ale nieźle prezentowały się banki.

Ubiegły tydzień był fatalny dla giełdowych parkietów. Spadki widoczne były w Azji, Europie, a także Stanach Zjednoczonych, choć tam były wyraźnie mniejsze. Niestety objęły one także Warszawę – indeksy dużych i średnich firm osiągnęły najsłabsze wyniki w tym roku. Spore straty zanotowały spółki paliwowe, których indeks tracił ponad 7 proc., a także energetyka i górnictwo – tam spadki przekroczyły poziom 5 proc. Martwił na pewno fakt, że i ostatni dzień tygodnia zakończył się w całej Europie sporą przeceną.

Poniedziałkowy początek przyniósł niejasny obraz azjatyckich notowań. Tokio odpoczywało, a w Szanghaju indeksy zakończyły dzień nieco zaskakującym i sporym wzrostem przekraczającym dla wskaźnika China A50 poziom 1,9 proc. Na lekkim plusie zakończyły się zmagania w Sydney, a koreański indeks KOSPI zyskał mniej niż 0,3 proc. Europa dzień rozpoczęła udanie, co wpisywało się w chińskie umocnienie. DAX30 po kwadransie zyskiwał ponad 0,9 proc., pokonując granicę 11 800 pkt. Także WIG20 prezentował się bardzo dobrze, zyskując powyżej 0,5 proc. Na zachodzie kontynentu kolejny kwadrans potwierdził dobry nastrój, bo we Frankfurcie i w Paryżu indeksy zyskiwały powyżej 1 proc. Nasz parkiet niestety nie wpisywał się w ten kierunek. Indeks 20 spółek po trzech kwadransach zyskiwał mniej niż 0,4 proc. Udany początek dnia miał CD Projekt drożejący prawie 2 proc., nieźle prezentował się również sektor bankowy.

Europa o godz. 10 prezentowała się znacznie gorzej. DAX30 zyskiwał mniej niż 0,7 proc., schodząc poniżej 11 800 pktzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się