​Dywidenda uderzyła w indeks

numer 2404 - 14.08.2019Gospodarka

GIEŁDA Poniedziałkowa katastrofa w Argentynie ściągnęła w dół światowe indeksy. Dywidenda PZU wpłynęła na rynek w Warszawie. Europa na minusie z silnym ruchem po publikacji niemieckich danych. Na GPW lepiej w segmencie średnich firm.

Poniedziałek na europejskich parkietach zaczął się dobrze. Niestety był to jedynie chwilowy impuls, potem indeksy zaczęły tracić. W południe WIG20 spadał o 0,3 proc., by potem zacząć zniżkować znacznie wyraźniej i zamknąć dzień spadkiem o 0,8 proc. Ponad 0,4 proc. stracił indeks mWIG40, a w grupie 30 największych spółek czerwony kolor widoczny był dla 20 z nich. Katastrofalnie zakończyły się notowania JSW tracącej ponad 7 proc. i notującej trzyletnie minimum. KGHM stracił ponad 3 proc., schodząc poniżej 80 zł, co także oznaczało wieloletnie minimum. Bilans Europy to także przewaga koloru czerwonego, ale tu spadki były zdecydowanie mniejsze i indeks Euro Stoxx 50 stracił 0,22 proc.

Niestety fatalnie wyglądała także sytuacja w Nowym Jorku. Indeks DJIA zniżkował prawie 1,5 proc., schodząc ponownie poniżej 26 tys. pkt z kompletem 30 spółek na minusie. Także drugi parkiet zakończył dzień spadkami przekraczającymi poziom 1 proc. Katastrofa wydarzyła się w Argentynie, gdzie indeks Merval stracił ponad 30 proc.!

Duże obniżki w USA i argentyńska katastrofa nie były dobrym sygnałem dla wracającego do gry Tokio. Indeks Nikkei zamknął dzień spadkiem o ponad 1,2 proc., a czerwony kolor widoczny był prawie dla 90 proc. spółek tworzących indeks.

Obniżki nie ominęły także innych azjatyckich parkietów. W Hongkongu, którym co jakiś czas wstrząsają polityczne niepokoje, indeks HSI znalazł się na najniższym poziomie od stycznia – stracił ponad 2,1 proc. i zszedł do poziomu 25 300 pkt. Wskaźnik KOSPI zniżkował ponad 0,8 proc. To wszystko, wraz z brakiem danych ekonomicznych, nie było dobrym prognostykiem dla naszego kontynentu.

WIG20 dzień rozpoczął bardzo słabo i po kwadransie tracił ponad 0,6 proc., schodząc poniżej bariery 2100 pkt, a to niestety oznaczało, że od rocznego minimum dystans jest mniejszy niż 10 pkt. Warto jednak pamiętać, że wpływ na taki obraz miała dywidenda PZU (2,8 zł), bo indeks całego rynku WIG notował symboliczny wzrost pomimo spadku wskaźnika średnich firm



zawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się














#DziękujeMyZaOdwagę
reklama