​Atmosfera bardzo gorąca

numer 2405 - 16.08.2019Gospodarka

SUROWCE Wtorkowe umocnienie bez kontynuacji. W środę ropa na minusie. Podobnie miedź. Wzrost ceny złota przypomina o globalnych kłopotach. W tle słabsze dane z Chin i Europy.

Poniedziałek nie przyniósł znaczących zmian na rynku surowcowym. Ropa nieznacznie zyskała na wartości, a miedź notująca silne wahania w południe zakończyła dzień niewielkim spadkiem. Umocnienie zanotowały za to metale szlachetne, a ponadpięcioprocentowy spadek dotknął prawa do emisji dwutlenku węgla. Znaczące osłabienie widoczne było w segmencie soft, sporo straciły cukier, kawa czy sok pomarańczowy. To wszystko przełożyło się na odczyt indeksu CRB, który zamknął pierwszy dzień tygodnia spadkiem o 0,8 proc.

Wtorek na rynku towarowym był podobny do sytuacji widocznej na rynku akcji. Do godz. 16 ropa traciła na wartości, by potem wraz z optymizmem giełdowym i propozycjami Białego Domu pójść do góry. W rezultacie paliwo zakończyło dzień kursem 61,5 dol. i wzrostem o ponad 4,5 proc., zyskując w ciągu dwóch godzin prawie 3 dol. Miedź także poprawiła swój odczyt, a odmienny scenariusz widoczny był dla złota i srebra. Złoto o godz. 12 notowało rekordowy kurs 1546 dol., by dzień zamknąć wynikiem słabszym o ponad 30 dol. Podobnie prezentowało się srebro, które jeszcze po godz. 12 dobiło do 17,5 dol. Indeks CRB głównie dzięki ropie zyskał ponad 1,4 proc. i przekroczył 173 pkt.

Wtorkowe dane o zapasach wpisały się w dotychczasowy scenariusz. Dane API wskazały na obniżkę o 2,9 mln baryłek, co zarazem oznaczało dziewiąty spadek z rzęduzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama