reklama


​WIG20 z dwuletnim minimum

numer 2405 - 16.08.2019Gospodarka

GIEŁDA W środę do południa Europa na wyraźnym minusie. Kolejne godziny potwierdzały fatalny kierunek indeksów. W tle dane z Chin i Eurolandu. Na Giełdzie Papierów Wartościowych także minorowa atmosfera, pogłębiona słabym otwarciem w USA. WIG20 z minimum i zaledwie jedną spółką na plusie.

Wtorek na parkiecie stał pod znakiem dwóch wydarzeń: dywidendy PZU, która już na starcie znacząco obniżyła wartość indeksu WIG20, oraz nowojorskiego otwarcia, które zmieniło los całej Europy. WIG20 do tego czasu, podobnie jak inne wskaźniki kontynentu, tracił, schodząc do wartości poniżej 2090 pkt. Potem, tuż po otwarciu w Nowym Jorku, doszło do niespodziewanej zmiany sytuacji. W efekcie WIG20 zakończył dzień wzrostem o 1,4 proc., zyskując od niedawnego minimum ponad 50 pkt. Tuż przed godz. 17 odczyt był jeszcze lepszy, wskaźnik zyskiwał ponad 2 proc. Podobnie było w całej Europie. DAX30 umocnił się o 0,6 proc., zyskując od minimum ponad 200 pkt, a tuż przed godz. 17 notując wynik przekraczający poziom 11 800 pkt.

Sam Nowy Jork, umocniony obietnicą rozmów USA i Chin, zakończył giełdowe zmagania wzrostem o 1,4 proc. Umocnienie widoczne było też na parkiecie Nasdaq.

Niespodziewana zmiana nastawienia amerykańskich władz do negocjacji z Chinami wpłynęła nie tylko na Europę. W środę wzrostem zakończyły się notowania azjatyckie. Nikkei zyskał ponad 0,9 proc., a nieco mniejsze wzrosty zanotowano w Szanghaju, Seulu i Sydney. Notowaniom towarzyszyła publikacja chińskich danych. Te dla przemysłu okazały się w lipcu słabsze niż oczekiwania analityków. Podobnie zaprezentowała się sprzedaż detaliczna, której lipcowy wzrost na poziomie 7,65 proc. był o 2,2 pkt proc. niższy niż przed miesiącem.

W Europie środowy poranek nie napawał optymizmem i po 30 minutach gry zdecydowana większość indeksów traciła na wartości. W tej grupie był także WIG20, zniżkujący ponad 0,5 proc. DAX30 tracił 0,3 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama