​Brak danych uspokoił emocje

numer 2406 - 17.08.2019Gospodarka

SUROWCE Tydzień pełen sprzeczności. Ropa na plusie. Metale przemysłowe słabiej z wyjątkiem niklu. Wczoraj ropa do góry, a miedź w kontynuacji spokojnego trendu. Biały Dom mówi o rozmowach z Chinami.

Środa przyniosła znaczne osłabienie ropy naftowej, której kurs spadł znowu poniżej 60 dol. Także inne surowce traciły na wartości. Rynkowym wyjątkiem były złoto i srebro, a tańszy metal był blisko rekordowego odczytu.

Czwartek potwierdził, że sytuacja ropy w dalszym ciągu jest trudna. Po godz. 17, gdy kończyły się notowania w Europie, paliwo traciło ponad 2 proc., schodząc do wartości niższej niż 58,3 dol. Tylko nieznacznie odreagowała miedź, co pokazuje, że powrót powyżej 260 centów za funt jest dla metalu trudny. Publikowane w USA dane ekonomiczne nie były łatwe w ocenie, bo obok malejącej w lipcu produkcji przemysłowej (ujęcie miesięczne) odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej.

Bilans dnia dla rynku nie był tak niekorzystny jak w środę i indeks CRB stracił jedynie 0,35 proc. Ropa na zakończenie traciła 2,1 proc., a na plusie, i to znaczącym, znalazł się gaz ziemny, zyskując ponad 4 proc. Niepokoić mógł kurs żelaza, który znowu znalazł się blisko wartości 85 dol. za tonę, zniżkując ponad 2 proc.

Piątkowy poranek nie przyniósł żadnych danych ekonomicznych, a także istotnych newsów rynkowych. Media jedynie powtórzyły, że Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone mają sprzeczne cele w zakresie ceny ropy naftowej. To jednak nie zmieniło aż tak bardzo kursu paliwa, które zyskiwało co prawda 1,3 proc., ale był to w dużej mierze korekcyjny zryw.

Segment metali przemysłowych po godz. 8 także reprezentował optymistyczny obraz. Aluminium drożało o 0,2 proc. i do kursu 1800 dol. brakowało mu mniej niż 20 dol. Nikiel, który porusza się inaczej niż większość surowców, o poranku zyskiwał ponad 0,6 proc. Kurs 16 300 dolzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się