​Bez przełomu na parkietach

numer 2406 - 17.08.2019Gospodarka

GIEŁDA Azja była na plusie, Europa też notowała wzrosty. Na GPW było dobrze do godz. 10. JSW i PGNiG zanotowały minima.

Środa to spore osłabienie w całej Europie. Warszawa nie była wyjątkiem – WIG20 stracił ponad 2,8 proc. Fatalnie zakończyły dzień także średnie spółki, zniżkując ponad 1,7 proc. W giełdowej elicie tylko jedna firma zyskała na wartości. Wynik Europy nie był dużo lepszy, a indeks Mibtel spadł po raz pierwszy od początku czerwca poniżej 20 tys. pkt. W USA również notowano spadki.

Fatalny obraz giełdowych nastrojów znalazł niestety kontynuację na rynkach azjatyckich. Ponad 2,8 proc. zniżkował indeks ASX200 z Sydney, a w Tokio Nikkei stracił ponad 1 proc. W Szanghaju i Seulu odnotowano co prawda wzrost, lecz umocnienie nie było znaczące. Indeksy w Europie nie odreagowały środowego osłabienia. DAX30 zamknął dzień spadkiem o ponad 0,7 proc., a ponadprocentowe osłabienie widoczne było w Londynie. Indeksy z Nowego Jorku dawały lepszy obraz. DJIA zakończył dzień wzrostem o 0,4 proc.

Azjatyckie notowania przyniosły osłabienie w Tokio, Seulu i na Antypodach. Jednak indeks China A50 notował przed godz. 9 dodatni odczyt, martwił jednak odczyt z Nowej Zelandii – lipcowe przemysłowe PMI było wyraźnie niższe niż przed miesiącem.

Start naszego kontynentu był udany, bo niektóre indeksy zyskiwały powyżej 0,4 proc., a nasz WIG20 po kwadransie notował wzrost o ponad 0,7 proc. O ile WIG20 nieco wyhamował, o tyle inne rynki (Frankfurt, Londyn, Paryż) poprawiły swoje odczyty. Czołowa dwudziestka zyskiwała na wartości, ale znacznie gorzej prezentowały się średnie firmy – indeks tracił ponad 0,1 proc., a powyżej 1 proc. traciły Azoty i Kruk.

O godz. 10 lepiej prezentowały się indeksy na zachodzie kontynentu. Wzrost w Mediolanie przekroczył poziom 1 proc., a we Frankfurcie DAX30 zyskiwał ponad 0,8 proc. WIG20 notował wzrost o 0,5 proc., co oznaczało, że pokonanie granicy 2090 pkt było dość trudne. Ponad 0,2 proc. traciły średnie spółki. W elicie udany początek dnia miały walory Play drożejące o prawie 3 proc. Rozczarowaniem były zapewne górnictwo i energetyka. PGE zanotowała kolejne minimum.

O godz. 11 podano dane o bilansie handlowym strefy euro. Ten raczej nie miał wpływu na notowania. Europa prezentowała się bardzo dobrze z procentowym wzrostem indeksów w Eurolandzie. Niestety Warszawa nie wpisywała się w ten obraz. WIG20 po godz. 11 znalazł się na niewielkim minusie. Na szczęście przed godz. 12 WIG20 utrzymywał już dodatni odczyt. Znacząco traciło górnictwo. JSW tuż przed godz. 11 zanotowała kolejne minimum, zniżkując poniżej 32 zł. Traciły też PGNiG i sektor odzieżowy, w którym CCC zniżkowało ponad 3 proc. Niepokoić mógł obraz średnich firm – indeks tracił ponad 0,5 proc., a znaczące spadki notowały Azoty i bank Millennium.Autor: Rafał Grodowski