​Złoto reaguje najmocniej

numer 2416 - 27.08.2019Gospodarka

SUROWCE Fatalny poranek. Miedź z wieloletnim minimum. Złoto z sześcioletnim rekordem. Potem już lepiej. W południe ropa blisko zielonego koloru. W tle kolejne obietnice Donalda Trumpa.

Ubiegły tydzień nie przyniósł odreagowania na rynku towarowym. Notowania, zwłaszcza ropy, przedstawiałyby się lepiej, gdyby nie ostatni dzień tygodnia. Sumujący cały rynek indeks CRB tracił od w drugiej części tygodnia, co zarazem pokazuje, jak niepewna jest atmosfera końca wakacji. Zwłaszcza że realne jest wprowadzenie kolejnych ceł na chińskie towary. W efekcie ropa w ciągu pięciu dni zyskała ponad 1 proc., ale druga część tygodnia była już gorsza. Dalej rozczarowuje miedź, której kurs spadł o ponad 2,5 proc., notując w piątek wartością 252 centów za funt najniższy odczyt od ponad dwóch lat.

Sugestie z Białego Domu mocno osłabiły rynek i w piątek indeks CRB stracił 1 proc., znajdując się bardzo blisko dwuletniego minimum.

Nastroje podczas poniedziałkowego otwarcia nie mogły być więc dobre. I rzeczywiście na ponad godzinę przed otwarciem europejskich parkietów ropa brent zniżkowała ponad 1,5 proc., a mniejsza przecena widoczna była dla miedzi tracącej 0,5 proc. Jednak pomarańczowy metal zdążył na początku dnia kosztować jeszcze mniej i zanotować spadek poniżej 250 centów.

Odmienny obraz to notowania złota i srebra. Oba metale wyraźnie zyskały na wartości. Ten pierwszy tuż po rozpoczęciu zmagań kosztował nawet 1564 dol., co oznaczało kolejny sześcioletni rekord. Srebro nie świętowało takiego sukcesu, ale uncja metalu notowała prawie dwuletnie maksimum. Obraz poranka na rynku był więc dość trudny.

O godz. 9, gdy rozpoczęły się notowania na naszym kontynencie, ropa traciła zdecydowanie mniej, bo 1,1 proc., a miedź oddaliła perspektywę kolejnego spadku poniżej 250 centówzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama