Europa zielona, Azja czerwona

numer 2416 - 27.08.2019Gospodarka

GIEŁDA Azja na mocnym minusie. Europa nie tak źle. Tuż po 11 wyraźna poprawa sytuacji. W południe indeksy głównych parkietów wyraźnie do góry. Warszawa inaczej, bo na minusie. Minimum sektora górniczego.

Piątek przyniósł osłabienie na europejskich parkietach. Spadki w Warszawie nie były może bardzo silne, bo WIG20 zniżkował 0,2 proc., lecz zdecydowanie gorzej zaprezentował się rynki na zachodzie kontynentu. DAX30 stracił ponad 1 proc., a równie źle lub jeszcze gorzej było w Paryżu czy Mediolanie.

Piątek przyniósł także spadki na giełdach amerykańskich. Te jednak były wyraźnie wyższe, bo ich poziom przekroczył 2 proc. W tle widoczne były nie tylko sugestie z Jackson Hole, ale też informacje z Białego Domu o cłach na chińskie towary. Niekończąca się opowieść po raz kolejny zebrała spore żniwo. W grupie 30 firm indeksu DJIA tylko jedna Boeing, nieznacznie zyskała na wartości, a sporo straciły Apple czy Intel.

Potwierdziły to także poniedziałkowe zmagania, gdy azjatyckie indeksy notowały bardzo znaczące spadki. Nikkei na półgodziny przed końcem tracił ponad 2 proc. a mocniejsza przecena widoczna była w Hongkongu, gdzie spadki obniżyły indeks o prawie 3 proc. Mocny czerwony kolor widoczny był również na innych parkietach. Notowaniom nie towarzyszyły żadne dane ekonomiczne. Koniec zmagań potwierdził, że tydzień rozpoczął się fatalnie. Nikkei stracił ponad 2 proc., a zbliżone osłabienie widoczne było w Szanghaju.

W efekcie Europa otrzymała fatalny prognostyk. A to przynajmniej częściowo znalazło potwierdzenie już po godz 9. Po kilku minutach gry WIG20 tracił bowiem 1 proc., a pocieszeniem był fakt, że wyniki innych parkietów były zdecydowanie lepsze. We Frankfurcie indeks tracił mniej niż 0,1 proc., a podobne zmiany notowały wskaźniki z Paryża czy Mediolanu. Londyn tym razem odpoczywał, co nie pozostawało bez wpływu na europejskie nastroje. O skali warszawskiego osłabienia świadczył fakt, że na minusie znajdował się prawie komplet spółek. Fatalnie tydzień zaczęło JSW zniżkujące o ponad 1,4 proc. i schodzące po raz pierwszy od 3 lat poniżej 30 zł.

Kolejny kwadrans nie przyniósł zmiany na warszawskim parkiecie. WIG20 dalej pozostała blisko wartości 2080 pkt. Osłabienie pojawiło się na zachodzie, bo DAX30 tracił prawie 0,4 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama