Udane warszawskie przedpołudnie

numer 2428 - 10.09.2019Gospodarka

GIEŁDA Azja z lekkim optymizmem. Europa przed południe bez wyrazu. Warszawa zupełnie inaczej. WIG20 pokonał 2150 pkt, a notowaniom towarzyszyła spora aktywność.

Ostatni dzień ubiegłego tygodnia przyniósł umocnienie w Europie i częściowo w Stanach Zjednoczonych (wzrost na Wall Street, spadek na rynku Nasdaq). WIG20 także zyskał na wartości, umacniając się o 0,75 proc. W piątek podano dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się słabsze od prognoz analityków. Nie miały one jednak dużego wpływu na notowania. Na GPW mocny wzrost zanotowały walory CCC zyskujące ponad 3 proc., a silny dwuprocentowy spadek był udziałem mBanku.

Poniedziałek to publikacja danych o japońskim PKB. Te za II kwartał okazały się nieco słabsze od oczekiwań i nie miały znaczącego wpływu na notowania nawet na tokijskim parkiecie, gdzie indeks Nikkei umocnił się o 0,5 proc.

Azjatyckie notowania to przewaga zielonego koloru, trudno jednak w ocenie sesji dopatrzeć się istotnego impulsu wzrostowego. Analitycy zwracają uwagę, że kluczem do rynkowego trendu w dalszym ciągu są obawy o światowy handel czy polityczne napięcie w Hongkongu. Indeks HSI pomimo kolejnych niedzielnych demonstracji nie zaprezentował się źle, zyskując jeszcze po godz. 7 i zamykając dzień jedynie symbolicznym spadkiem.

W niedzielę podano dane o chińskim handlu zagranicznym. Ten wyraźnie zwolnił w sierpniu, co można uznać za efekt nie tylko wakacji, lecz także relacji USA oraz Chin. Nadwyżka Pekinu wyniosła 35 mld USD, co przy wyniku za lipiec wyglądało słabo. Nie miało to znaczącego wpływu na notowania, lecz indeks China A50 zamknął dzień nieznacznym osłabieniem.

Europa przed rozpoczęciem zmagań otrzymała dane o niemieckim handlu zagranicznym. Wartości za lipiec były bardzo dobre, bo miesiąc przyniósł nadwyżkę na poziomie 20 mld euro, czyli wyraźnie wyższą od prognoz analityków.

Europa dzień rozpoczęła bardzo dobrze i po 20 minutach większość indeksów notowała umocnienie. WIG20 zyskiwał aż 0,7 proc., co było najwyższą wartością na kontynenciezawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się