​Czy OPEC umocni ropę?

numer 2428 - 10.09.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa na plusie. Miedź i metale przemysłowe przeważnie w czerwonym kolorze. Złoto i srebro bez odreagowania. Inwestorzy czekają na posiedzenie OPEC.

Ubiegły tydzień przyniósł umocnienie ropy i miedzi. Oba kluczowe towary zyskały po ponad 3 proc., co było dobrym sygnałem dla rynku, a zarazem efektem lepszych danych ekonomicznych i umocnienia na giełdowych parkietach. Spadki zanotowały złoto i srebro, a ten ostatni metal w piątek notował prawdziwą karuzelę zmian, bo skala wahań kursu wynosiła prawie 5 proc.

Poniedziałek rozpoczął się od umocnienia ropy naftowej. Paliwo tuż po godz. 7 drożało o prawie 1 proc., ponownie pokonując pułap 62 USD. Eksperci zwracali uwagę, że wpływ na to miała zmiana ministra ds. ropy w Arabii Saudyjskiej. Odchodzący Khalid Al-Falih spotykał się z zarzutami, że nie potrafił skutecznie umocnić ceny paliwa. Nawet słabsze dane z Chin wydały się mniej istotne, a fakt zmiany ministra tuż przed spotkaniem OPEC mógł sugerować, że w środę i w czwartek może dojść do zmiany polityki kartelu.

Poniedziałkowy poranek nie był udany dla segmentu metali przemysłowych. Znaczące osłabienie kontynuował nikiel tracący ponad 2 proc. Metal, który w poprzedni poniedziałek kosztował ponad 18 800 USD, wczoraj na starcie tygodnia był o ponad 1300 USD tańszy. Na wartości traciły także cyna, aluminium czy miedź, ale tu spadki nie były znaczące.

Metale szlachetne to nie tak jednorodna sytuacja, bo złoto i srebro notowały niewielki wzrost, a pallad i platynę dotknęło nieznaczne osłabienie. Platyna w ubiegły czwartek przekroczyła nawet 1000 USD, ale był to jedynie chwilowy zryw, bo ostatnie dwa dni ubiegłego tygodnia zakończyły się spadkami.

Tuż po zamknięciu notowań na azjatyckich parkietach na rynku nie działo się nic nowego. Ropa zyskiwała prawie 1 proc., a miedź, tracąc 0,3 proc., poruszała się bardzo stabilniezawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się