​Ropa najdroższa od miesiąca

numer 2430 - 12.09.2019Gospodarka

SUROWCE W centrum uwagi były spadające zapasy ropy i dymisja Johna Boltona. Złoto osiągnęło kurs 1500 dol. Poprawił się trend w segmencie metali przemysłowych. Prawa do emisji i węgiel były na plusie.

Poniedziałek przyniósł zaskakujący wzrost kursu ropy naftowej. Paliwo zyskało ponad 1,7 proc. Spadkami zakończyły się notowania w segmencie metali szlachetnych, w którym wzrost notowało jedynie srebro. Dzień na minusie zakończyła miedź, a 4-proc. wzrost notowało żelazo, zbliżając się do kursu 90 dol. Dzień później żelazo tylko symbolicznie straciło na wartości. Wtorkowe przedpołudnie pokazało, że sytuacja złota jest coraz gorsza. Metal tracił na wartości i w drugiej części dnia znalazł się poniżej kursu 1500 dol. Srebro symbolicznie zyskało, a spadki, drugi raz w tym tygodniu, zanotowała platyna.

We wtorek aluminium znalazło się powyżej 1800 dol., a nikiel nie mógł ponownie pokonać wartości 18 tys. dol. Kluczowy metal, czyli miedź, we wtorek nie zmienił swojej wartości i w środowy poranek utrzymał kurs powyżej 260 centów za funt. Sporą zmianę notował węgiel, zyskujący ponad 5 proc.

Ropa wtorkowe notowania zamknęła spadkiem. Środowy poranek przyniósł nie tylko ruch w górę, lecz także ocenę podanych późno we wtorek danych o zapasach. Te zgodnie z oczekiwaniami spadły, ale skala zmian na pewno zaskoczyła inwestorów. Obniżka rezerw o 7 mln baryłek to prawie trzy razy więcej, niż zakładały prognozy. W efekcie ropa zyskiwała ponad 0,5 proc., bezskutecznie testując poziom 63 dolzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się