WIG20 na plusie wbrew Europie

numer 2453 - 09.10.2019Gospodarka

GIEŁDA Szanghaj wrócił do gry. Europa przed południem z wyraźnym spadkiem. Warszawa odrabia poniedziałkowe kłopoty. JSW z kolejnym minimum. Aktywność na parkiecie nadal słaba.

Poniedziałkowe przedpołudnie na europejskich parkietach było nudne i niestety spadkowe. Taki sam kierunek widoczny był również w Warszawie, jednak spadki nie były zbyt duże. Słabo prezentowały się banki, ale trudno było mówić o znaczącej przecenie. Druga część dnia nawet po amerykańskim otwarciu nie przyniosła znaczącej i trwałej zmiany w Warszawie i o godz. 16 WIG20 tracił 0,2 proc., a podobny wynik notował wskaźnik średnich firm. Pod koniec dnia nastąpił ruch w górę i indeks 20 spółek zamknął dzień symbolicznym umocnieniem.

Europa to inny obraz, bo o godz. 12 indeksy ruszyły w górę, by o godz. 13 notować znaczący wzrost. Indeks Euro Stoxx zyskiwał nawet ponad 0,6 proc. Potem przyszło osłabienie, ale nawet słaby początek sesji w Nowym Jorku nie zmienił sytuacji w Europie, która po godz. 16 miała kolejną falę wznoszącą. W efekcie Euro Stoxx zamknął dzień umocnieniem o ponad 0,7 proc. i podobnie jak DAX30 na koniec notował dzienne maksimum.

Na GPW słabe banki poprawiły swój wynik, ale trudno mówić o przełomie, bo ich indeks stracił 0,36 proc.

W Nowym Jorku oba rynki znalazły się na minusie, ale spadki trudno uznać za bardzo znaczące, choć indeks Nasdaq Composite znalazł się poniżej 8 tys. pkt.

We wtorek do gry wróciły Chiny. W czasie sesji podano odczyt PMI dla sfery usług, który nie wypadł zbyt dobrze – we wrześniu zanotował spadek o 0,8 pkt. Nie uderzyło to jednak w rynki, bo o godz. 8 zarówno Szanghaj, jak i inne parkiety notowały umocnienie. Inwestorzy w Tokio i Sydney także otrzymali dane, a indeksy ASX200 i Nikkei na koniec dnia umocniły się o prawie 1 proc.

Europa przed startem otrzymała dane o niemieckiej produkcji przemysłowej. Ta w sierpniu wypadła lepiej niż w lipcu, jednak w ujęciu rocznym odnotowała spadek aż o 4 proc. A to nie było dobrym znakiem dla inwestorów.

Tuż po godz. 9 DAX30 tracił 0,2 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się