​W oczekiwaniu na rozmowy w Waszyngtonie

numer 2454 - 10.10.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa bez reakcji na wzrost zapasów. Problemy na linii Waszyngton–Pekin decydują o rynkowej atmosferze. Złoto i srebro droższe niż we wtorek.

Wtorkowy poranek przyniósł osłabienie złota, którego kurs spadł poniżej 1500 dol. W opinii analityków spadek o 0,4 proc. po poniedziałkowej przecenie był efektem rosnącego przekonania, że kolejne obniżki stóp procentowych nie tylko w USA są coraz mniej realne. Drugim czynnikiem osłabiającym metal były nadzieje na postęp w relacjach Chin i USA.

Ropa w poniedziałek pokonała nawet kurs 59,5, jednak tuż po godz. 16 zaczęła tracić na wartości, zniżkując ponad 1,2 dol. i kończąc dzień symbolicznym spadkiem. Wtorkowe przedpołudnie to widoczne jeszcze po godz. 11 umocnienie paliwa, zakończone gwałtownym spadkiem przed godz. 12. W efekcie kurs gatunku brent znalazł się symbolicznie powyżej 58 dol. Późne popołudnie po spadku do 57,5 dol. przyniosło poprawę i ropa zakończyła zmagania nieznacznym spadkiem.

Późnym wieczorem podano dane na temat zapasów. Te wzrosły powyżej oczekiwań analityków (4,1 mln baryłek) i w środowy poranek paliwo znowu traciło. Część analityków w obrazie rynku, na którym wzrost (i to wyraźny) notowało złoto, dopatrywała się obaw o dialog na linii Pekin–Waszyngton. A to po raz kolejny wskazuje na sporą zmienność nastrojów na rynku.

Przed godz. 9 umocnienie notowało srebro, które powoli zbliżało się do wartości 18 dol. Na rynku metali przemysłowych poranek nie przyniósł znaczących zmian. Jakkolwiek miedź notowała symboliczne umocnienie, to spadki widoczne były dla niklu czy aluminium. Segment metali szlachetnych prezentował się o tyle ciekawiej, że srebro i platyna zyskiwały powyżej 1 proc., a niewiele gorzej prezentowało się złoto. Być może wpływ na to miało także nieciekawe otwarcie w Europie, bo ropa brent po chwilowym ruchu w górę znowu traciła na wartościzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się