​Korekta piątkowych wzrostów

numer 2458 - 15.10.2019Gospodarka

GIEŁDA Azja wyraźne zwyżkowała. Europa przed południem była podświetlona na czerwono. Na GPW również nastąpiła korekta ubiegłotygodniowej poprawy notowań.

Ubiegły tydzień zakończył się wzrostami na giełdowych parkietach. Wpływ mógł na to mieć optymizm związany z rozmowami w Waszyngtonie. Ten sam kierunek widoczny był na warszawskim parkiecie. Indeks ostatniego dnia umocnił się o ponad 1,7 proc., co znacząco wpłynęło na obraz całego tygodnia.

W poniedziałek widoczne były nadzieje po porozumieniu handlowym USA i Chin. Ma ono wprawdzie charakter częściowy i dotyczy własności intelektualnej, produktów rolnych czy usług finansowych, ale stanowi jednak przełom i być może zmniejszy perspektywy recesji w gospodarce.

Tydzień na azjatyckich parkietach rozpoczął się bardzo dobrze. Tokio co prawda odpoczywało, ale umiarkowane dane z Chin i porozumienie z Waszyngtonem umocniły parkiet w Szanghaju. Indeks China A50 na półtorej godziny przed końcem sesji zyskiwał ponad 1,1 proc., pokonując po raz pierwszy od ponad miesiąca poziom 14 tys. pkt. Wyraźny ruch w górę zanotowano w Sydney i Seulu, co było istotnym sygnałem dla Europy. Końcówka notowań w Szanghaju przyniosła lekkie osłabienie i indeks dzień zamknął wzrostem o 0,95 proc.

Europa zmagania rozpoczęła na minusie, a spadki po kilku minutach na większości parkietów wynosiły ok. 0,5 proc. Tyle samo po dziesięciu minutach zniżkował WIG20. Dzień bardzo dobrze rozpoczęła JSW zyskująca ponad 2 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


 

#DziękujeMyZaOdwagę