​Polka z Litwy wygrała sprawę o pisownię nazwiska

numer 2467 - 25.10.2019Świat

LITWA Sąd Okręgowy Wilna zezwolił Małgorzacie Runiewicz-Wardyn na zapis imienia w dokumentach w polskiej wersji. Według prawników Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR), która prowadziła ok. 70 podobnych spraw w litewskich sądach, obecna wygrana ma szczególne znaczenie dla uznania praw językowych polskiej mniejszości na Litwie.

Kwestia oryginalnej pisowni imion i nazwisk to jeden z ważnych problemów wielu obywateli Litwy. Doświadczają go nie tylko przedstawiciele polskiej mniejszości, lecz także mieszane małżeństwa z obcokrajowcami i ich dzieci. Jedyną drogą, żeby doprowadzić do oryginalnego zapisu w litewskich dokumentach, jest sprawa w sądzie, gdyż nadal nie ma ustawy odpowiadającej sytuacji mieszkańców. Żeby taką sprawę wygrać, należy przedstawić dokument źródłowy z oryginalnym zapisem. O ile w wypadku małżeństw mieszanych to nie stanowi większego problemu, to o wiele trudniej jest o taki dokument przedstawicielom mniejszości.

– Sprawa, którą właśnie wygraliśmy, ma duże znaczenie przede wszystkim dlatego, że dotyczy Polki z Litwy, zmiany w zapisie imienia nadanego na Litwie, a nie nazwiska, które nosi w wyniku małżeństwa z obcokrajowcem – wyjaśnia „Codziennej” Ewelina Dobrowolska, prawniczka Europejskiej Fundacji Praw Człowiekazawartość zablokowana

Autor: Ilona Lewandowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama