​Korekta udanego czwartku

numer 2478 - 09.11.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa i miedź w piątek na minusie. Złoto z umocnieniem po czwartkowym spadku. Trudny tydzień srebra i platyny.

Środowy odczyt danych o zapasach potwierdził wtorkowy wynik. Zapasy ropy wzrosły w ciągu tygodnia o prawie 8 mln baryłek, co nie pozostało bez wpływu na kurs paliwa. Po wtorkowym umocnieniu dzień później ropa straciła ponad 1,3 proc., schodząc poniżej wartości 62,2 USD, a sygnałem zmiany była właśnie publikacja danych przez Departament Energii. Czwartkowe przedpołudnie to zupełnie inny scenariusz, bo ropa zyskiwała ponad 1,4 proc., by na koniec dnia notować umocnienie mniejsze niż 1 proc. Słabło za to złoto, a wzrost notowała miedź, której kurs w ujęciu za tonę zbliżył się do poziomu 6 tys. USD. Druga część dnia dla miedzi była równie udana i kurs metalu na koniec dnia wynosił 272 centy, co w ujęciu dolarowym oznaczało pokonanie okrągłej granicy 6 tys. USD. W tle poza nadziejami na ocieplenie między USA a Chinami widoczne były również obawy o podaż surowca, co już wcześniej wpłynęło na umocnienie metalu.

Odmienne nastroje były widoczne w segmencie metali szlachetnych. O ile pallad w czwartek zyskał, nadrabiając wraz ze środowym umocnieniem poprzednie spadki, by na koniec dnia notować kurs bliski rekordowemu, to inny obraz widoczny był dla pozostałych. Złoto wyraźnie wyhamowało, tracąc ponad 1,7 proc. i schodząc do wartości niższej niż 1470 USD. Taki wynik na koniec czwartkowych zmagań nie był jednak zaskoczeniem, bo nadzieje na zakończenie wojny celnej musiały osłabić notowania złota. Analitycy zwracają uwagę, że bieżący tydzień to jeden z najgorszych tygodni od dwóch lat. Po czterech dniach jeszcze gorzej prezentowało się srebro, zniżkujące w piątek poniżej wartości 17 dol. Co ważne, z perspektywy analizy technicznej długoterminowy trend dla całego segmentu jest jednak optymistyczny.

Piątkowy poranek przyniósł osłabienie ropy naftowej i większości metali przemysłowych. Spadki nie były jednak zbyt znaczące, choć stosunkowo dużo traciła miedź



zawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się




reklama









#DziękujeMyZaOdwagę
reklama