​Powrót rynkowej niepewności

numer 2482 - 14.11.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa kolejny raz na minusie. Złoto z odreagowaniem. W tle takiego obrazu rosnąca niepewność co do amerykańskiej polityki. Kolejne spadki w segmencie metali przemysłowych.

Początek tygodnia przyniósł kilka ciekawych informacji. Przede wszystkim rosnące przekonanie o porozumieniu Chin z USA. Jednak na rynku ropy znaczącą, choć oczywiście w dalszej perspektywie, informacją było odkrycie w Iranie znacznych złóż ropy naftowej. Paliwo przynajmniej w poniedziałek na rozmaite rynkowe doniesienia zareagowało spadkiem, kończąc dzień kursem poniżej 62,2 USD. Jeszcze gorzej zaprezentował się tracący ponad 5 proc. gaz ziemny, co analitycy wiązali z rynkowymi raportami wskazującymi na możliwe wyeliminowanie w USA w ciągu dwóch dekad elektrowni gazowych na rzecz tych ze źródeł odnawialnych.

Sporym zaskoczeniem był na pewno segment metali szlachetnych, gdzie znaczącą przecenę zanotował pallad, tracąc ponad 3 proc., a 1,4 proc. straciła platyna. Także złoto i srebro zamknęły dzień na minusie, a kurs złota znalazł się już w środę poniżej wartości 1450 USD, czyli najniższego odczytu od ponad trzech miesięcy. Powód był jeden. Przekonanie inwestorów o rosnącej poprawie na linii USA–Chiny.

We wtorek rynek nie zmienił znacząco kierunku. Segment metali szlachetnych zakończył dzień na minusie, a wyjątkiem był odreagowujący poniedziałkową przecenę pallad. Na minusie też dzień zamknęła ropa naftowa, tracąc 0,4 proc., choć jeszcze o godz. 16 paliwo było na wyraźnym plusie. Spadek to w opinii analityków przede wszystkim efekt obaw o relacje USA i Chin, które zdaniem prezydenta Trumpa w dalszym ciągu nie są właściwe. A taki obraz potwierdziło jego wieczorne przemówienie.

Segment metali przemysłowych w środowy poranek notował nieznaczny ruch w górę. Jednak poprzednie spadki były bardzo dotkliwe. Indeks segmentu w poniedziałek stracił ponad 1 proc., a wtorek przyniósł kolejne osłabienie. Znaczący spadek był udziałem niklu tracącego ponad 3,8 proc., którego kurs spadł poniżej 15 500 USD.

Środowy poranek przyniósł dalsze osłabienie ropy naftowej. Paliwo traciło niewiele, bo 0,4 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się