​Europa w dół, korekta czy coś więcej?

numer 2482 - 14.11.2019Gospodarka

GIEŁDA Azja na minusie. Europa podobnie. Lepsze dane z Eurolandu bez wpływu na sytuację. Na GPW czerwony kolor w grupie dużych i średnich spółek. Słabo Dino PL i PGE. Mocne Play i CD Projekt.

Wydarzeniem wtorkowego przedpołudnia była publikacja indeksów ZEW. Optymistyczny wynik umocnił europejskie indeksy, które w drugą część dnia weszły z wyraźnym wzrostem. WIG20 nie zareagował tak mocno, a na dodatni odczyt trzeba było czekać do godz. 15. Niestety był to tylko epizod, bo indeks znowu zawrócił i zamknął dzień spadkiem o prawie 0,3 proc. oraz odczytem poniżej 2250 pkt.

Bilans dnia to zdecydowanie lepszy obraz średnich spółek, gdzie indeks zyskał ponad 0,5 proc. W elicie najmocniejsze okazały się akcje Dino PL zyskujące ponad 3 proc., a wyraźny ruch w górę widoczny był także dla PGE. W drugim segmencie bardzo dobrze zaprezentowały się walory Benefitu drożejące o 11 proc., a słabo wypadły spółki z segmentu gier. To, co było znaczącym sygnałem, to zdecydowanie wyższe, wynoszące prawie 1 mld zł obroty.

Wtorek to rekordy w Europie, co znacząco różniło główne parkiety od Warszawy. USA zamknęły dzień również umocnieniem, a indeks S&P500 po raz pierwszy w historii pokonał 3100 pkt. Jednak na Wall Street wskaźnik nie zmienił praktycznie swojej wartości.

Azja środowe notowania zamknęła z przewagą czerwonego koloru. O prawie 0,8 proc. zniżkował indeks w Tokio, a duży, ponaddwuprocentowy spadek widoczny był w Hongkongu, gdzie jednak czynnikiem decydującym o słabej koniunkturze były polityczne zawirowania. Spadek zanotowano także w Sydney, a tamtejszym notowaniom nie pomógł nawet wyraźnie lepszy odczyt indeksu zaufania konsumentów.

Europa zmagania rozpoczęła wyraźnym osłabieniem, a w grupie tracących indeksów był także nasz WIG20, który po kwadransie zniżkował aż o 0,3 proc., a kolejne minuty nie przyniosły praktycznie żadnej poprawy. Słaby początek dnia miały walory PGE oraz Dino PL, a więc dwóch spółek, dla których wtorek był bardzo udany. Inaczej niż przedwczoraj słaby początek dnia miał także drugi segment parkietu, gdzie wyraźne osłabienie notowały akcje Enei i Eurocasha.

O godzzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się