​Dobre, choć niepokojące dane

numer 2483 - 15.11.2019Gospodarka

GIEŁDA Na azjatyckiej giełdzie dominowała czerwień. Europa przed południem z niewielkimi zmianami. Na GPW lepiej pomimo słabszego od prognoz PKB. Strefa euro z umiarkowanymi danymi.

Środa przyniosła kolejne osłabienie na warszawskim parkiecie, ale tym razem notowania wpisały się w obowiązujący w Europie schemat. WIG20 przed południem znalazł się blisko wartości 2230 pkt, a druga część dnia jeszcze przed godz. 15 nie przyniosła znaczącej poprawy. Fatalnie prezentowały się walory Dino PL i PGE tracące po sześciu godzinach gry po 6 proc. To sporo, zważywszy na udany wtorek obu spółek. Kiepski obraz parkietu przetrwał do końca dnia i WIG20 stracił 0,6 proc., a PGE na koniec dnia traciła ponad 7 proc. Podobne osłabienie widoczne było w segmencie średnich firm, gdzie znacząco straciły Enea i CI Games. Osłabienie energetyki to być może efekt słabszych prognoz PGE na przyszły rok.

W Europie dominował czerwony kolor i nawet lepsze od oczekiwań odczyty produkcji przemysłowej w Eurolandzie nie zmieniły tego wyniku. Tuż przed otwarciem w Nowym Jorku DAX30 tracił 0,6 proc., a znaczące ponadprocentowe osłabienie widoczne było w Madrycie i Mediolanie. Bilans dnia nie był dużo lepszy, ale pod koniec główne indeksy nieznacznie poprawiły odczyty. DAX30 zamknął sesję spadkiem o 0,4 proc., a Euro Stoxx na koniec dnia spadł poniżej poziomu 3700 pkt.

Czwartek na azjatyckich parkietach spowodował osłabienie w Tokio i Szanghaju, a umocnienie w Sydney i Seulu. Wydarzeniem dnia była publikacja kluczowych danych być może całego dnia. Odczytów chińskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Dane za październik były wyraźnie słabsze niż we wrześniu, co niestety uderzyło w notowania w Szanghaju, gdzie China A50 pozostał poniżej 14 tys. pkt, tracąc pod koniec sesji jedynie symbolicznie.

Europa dzień rozpoczęła od oceny opublikowanych wcześniej danych o niemieckim PKB w III kwartale. Odczyt pozytywnie zaskoczył, notując lepszy wynik od prognoz, co jednak na starcie zmagań nie uwidoczniło się, bo indeks DAX30 nieznacznie traciłzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama