reklama


​Spokojny początek tygodnia

numer 2486 - 19.11.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa bez większych zmian. Miedź i inne metale przemysłowe bez odreagowania. Złoto na minusie, w nadziei na chińsko-amerykańskie rozmowy. Gaz ziemny z osłabieniem.

Ubiegły tydzień przyniósł tylko nieznaczne umocnienie ropy naftowej, ale w piątek paliwo przekroczyło chwilowo kurs 63,5 USD. A to najlepszy odczyt od prawie dwóch miesięcy. Zupełnie inne nastroje widoczne były w segmencie metali przemysłowych, gdzie spore spadki dotknęły nikiel, aluminium, cynk czy ołów, a miedź straciła stosunkowo niewiele, bo 1,3 proc. Indeks całej grupy zniżkował o prawie 3 proc., co w ujęciu tygodniowym było największym spadkiem od sierpnia 2018 r. Końcowy odczyt to zaledwie 118,02 pkt, czyli jeden z najsłabszych wyników od ponad miesiąca.

Złoto w ubiegłym tygodniu symbolicznie zyskało na wartości, a bieżący rozpoczęło od nieznacznego spadku. Kurs metalu pozostawał poniżej 1470 USD, wpisując się w słaby obraz listopada. Taki wynik to oczywiście efekt nadziei na porozumienie z Chinami. O poranku słabo prezentowało się także srebro, tracące podobnie jak i złoto ok. 0,2 proc. Metal od dwóch tygodni nie potrafi trwale przełamać bariery 17 USD.

Dla ropy, znacząco umocnionej w piątek, początek dnia był dość spokojny i w czasie azjatyckich notowań paliwo nie notowało istotnych zmian. Analitycy zwracają uwagę, że druga część listopada może przebiegać pod wpływem emocji przed grudniowym spotkaniem OPEC. Być może producenci ropy przedłużą limity produkcyjne, a nawet je powiększą, bo ostatnie prognozy wskazują na mniejszy popyt na ropę w przyszłym roku. Po godz. 8 ropa traciła już na wartości pomimo pojawiających się sugestii o poprawie negocjacji handlowych. Podobny, czyli niepewny, nastrój widoczny był w segmencie metali przemysłowych, gdzie miedź zyskiwała 0,3 proc., ale kolejne spadki notowały nikiel czy aluminium. Kurs niklu spadł do wartości 14 900 USD. W listopadzie metal stracił już ponad 10 proc., co znacząco przewyższa osłabienie z października czy września (odpowiednio 4,4 proc. i 2,25 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama