​Ropa w spadkowym trendzie

numer 2488 - 21.11.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa nadal słaba. W USA rosną jej zapasy, a porozumienie z Chinami staje się coraz mniej realne. Złoto poszło w górę. Bardzo słaby wynik osiągnął nikiel.

Poniedziałek przyniósł spore osłabienie ropy naftowej. Paliwo brent zniżkowało ponad 1,3 proc., a towarzyszył temu bardzo słaby odczyt gazu ziemnego, tracącego ponad 4 proc. Wzrost złota i osłabienie miedzi sugerowało, że być może kluczem do takiego obrazu było przekonanie, że optymizm handlowy uległ już pewnemu wyhamowaniu. Osłabienie gazu ziemnego to zaś efekt nadziei na lekką w tym roku zimę.

Wtorek pomimo długotrwałej koniunktury na giełdowych parkietach nie przyniósł ożywienia na rynku ropy. Wręcz przeciwnie, bo po godz. 10 ropa zaczęła tracić, by tuż przed godz. 17 notować kurs 61,4 dol., co oznaczało spadek o ponad 1,6 proc. Większe osłabienie notował gaz ziemny, tracąc ponad 2 proc. Koniec dnia nie zmienił trendu, a ropa traciła jeszcze bardziej, bo jej spadek na koniec dnia przekroczył poziom 2,4 proc. Powód tego osłabienia to obawy o kolejny konflikt na linii Pekin–Waszyngton. Donald Trump ostrzegł Chiny, że te muszą podpisać umowę do 15 grudnia, bo inaczej on podniesie cła. A to jednoznaczny i bardzo trudny sygnał dla rynku. Co ciekawe, metale szlachetne ten dzień zamknęły na plusie. Miedź zyskała prawie 2 proc., lecz kolejny, piąty z rzędu spadek notował nikiel, którego kurs zadomowił się poniżej 15 tys. dol. Osłabienie notowało także aluminium. Umocnienie złota, chociaż niewielkie, wpisywało się w obawy o globalną sytuację, a silny wzrost palladu czy platyny mógł być sporym zaskoczeniem dla inwestorów.

Wieczorne dane o wyraźnie rosnących zapasach już w środowy poranek osłabiły paliwo. Spadek nie był jednak znaczący i tuż po godz. 7 ropa traciła 0,2 proc., schodząc poniżej wartości 61 dol. za baryłkę.

Czerwony kolor na azjatyckich parkietach współgrał z nieciekawym obrazem rynku towarowegozawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama