Czerwone przedpołudnie w całej Europie

numer 2488 - 21.11.2019Gospodarka

GIEŁDA W środę bardzo słabo wypadła azjatycka giełda, fatalne przedpołudnie miała także Europa. Na giełdzie warszawskiej również dominował kolor czerwony. Mocne spadki zanotowały KGHM i PKN Orlen.

Wtorkowa sesja w Europie rozpoczęła się od wyraźnego umocnienia. Niestety, gdy o godz. 14 DAX30 zyskiwał ponad 0,9 proc., nasz WIG20 znajdował się na minusie, tracąc ponad 0,4 proc. Wyjątkowo dużą, bo wynoszącą ponad 3 proc., przecenę akcji zanotował PKN Orlen. Słabo prezentował się także sektor energetyczny, a ujemny odczyt widoczny był dla banków. Kolejne godziny nie przyniosły poprawy, a wręcz został zrealizowany gorszy scenariusz i w końcowym efekcie WIG20 zamknął notowania bardzo silnym spadkiem przekraczającym 1 proc., utrzymując jednak odczyt powyżej 2200 pkt. Także Europa zmieniła kierunek i po godz. 15.30 indeksy zaczęły wyraźnie tracić. Orlen zamknął dzień spadkiem o 4 proc., a niewiele lepiej zaprezentowały się walory CCC i Tauronu. Po raz kolejny zaskoczył, i to pozytywnie, drugi segment, gdzie niejako rzutem na taśmę indeks mWIG40 zyskał ponad 0,3 proc., gdzie znaczący wzrost widoczny był dla Comarcha, który zyskał ponad 3,7 proc.

W Europie po rekordach sprzed południa kolejne godziny osłabiły indeksy, a fatalny początek w Nowym Jorku znacząco odbił się na europejskiej końcówce. DAX30 zakończył co prawda dzień na plusie, ale spadki widoczne były w Paryżu i Mediolanie. Indeks CAC40 w ciągu dnia notował wahania na poziomie 1,6 proc., co zarazem świadczy o skali niepewności.

W Nowym Jorku zanotowano spadki na Wall Street i ruch w górę na drugim parkiecie. Indeks Composite umocnił się o 0,24 proc., testując 8600  pkt, a silne umocnienie widoczne było dla Tesli drożejącej o ponad 2,7 proc. Słabość Wall Street to po części efekt kolejnych deklaracji Białego Domu w stosunku do Chinzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama