​Czy dogonimy bogaty świat? (3)

numer 2498 - 03.12.2019Gospodarka

EKONOMIA Południe Europy jest naprawdę blisko. Nasza pozycja w światowym rankingu jest co prawda odległa, ale polska gospodarka systematycznie poprawia swój wynik.

Najbogatsze kraje naszego kontynentu to oczywiście Luksemburg, Norwegia, Szwajcaria czy Irlandia. Dwa pierwsze to inna liga nawet dla bogatych krajów Europy. Norwegia, o czym wiedzą zapewne wszyscy, korzysta z zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego, a mały Luksemburg zyskuje na systemie bankowym. Szwajcaria, pozostająca poza Unią, to obecnie poziom per capita wynoszący przeszło 64 tys. dol., co nawet i dla bogatych Niemiec jest wartością bardzo wysoką, bo w 2010 r. szwajcarski wynik był wyższy niż niemiecki osiem lat później. Szansa na zmianę w przyszłości jest w tym wypadku osłabiona wynikami szwajcarskiej gospodarki, gdzie w ostatnich latach gospodarka notowała podobne wyniki do Niemiec.

Południe Europy – dystans coraz bardziej symboliczny

Portugalia przynajmniej teoretycznie jest biedniejsza od nas. Turyści zapewne tego nie powiedzą, a pensje netto w tym kraju są wyższe niż w Polsce (w 2018 r. roczne przeciętne wynagrodzenie netto wyniosło w Portugalii ok. 12 tys. dol.). Bogatsze od nas są na pewno Włochy i Hiszpania. Dystans do Włoch z PKB per capita, liczonym tak samo jak dla Francji czy Niemiec, to zaledwie 7800 dol., bo włoska wartość wynosi 39,6 tys. dol. Co ciekawe, dla Hiszpanii jest nieco wyższa. Ostatnie trzy lata dla włoskiej gospodarki są trudne, bo wzrost na półwyspie nie przekracza poziomu 1,25 proc., ze słabszym odczytem w 2018 r., gdy wyniósł tylko 0,9 proc. Polska notuje więc ogromną przewagę, która wynosi ponad 2,5 proc. I gdyby taki stan trwał, to powinnyśmy dogonić Włochów w ciągu zaledwie siedmiu lat! A to naprawdę bardzo niewielezawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama