​Przedpołudnie znowu na minusie

numer 2498 - 03.12.2019Gospodarka

GIEŁDA Dobre PMI dla Azji i dla Europy. Indeksy europejskie na wyraźnym plusie przed południem. WIG20 po niezłym otwarciu zdecydowanie słabiej. Słabo Pekao. W drugim segmencie mocne spółki z segmentu gier.

Ubiegły tydzień zakończył się osłabieniem na większości parkietów. Zarówno Warszawa, jak i Frankfurt czy Nowy Jork w piątek notowały obniżkę, jednak cały tydzień dla najważniejszych parkietów był udany i główne indeksy poprawiły swoje odczyty. Gorzej, i to zdecydowanie, było w Warszawie, gdzie czołowa dwudziestka zamknęła tydzień spadkiem, a to już trzeci spadkowy okres z rzędu. Lepiej zaprezentowały się małe i średnie spółki. Indeks sWIG80 notował w piątek najlepszy odczyt od prawie czterech miesięcy. Słabo wypadły banki, których indeks stracił aż 3,6 proc., ze znacznym osłabieniem PKO BP, które zniżkowało o ponad 6 proc.

W poniedziałek inwestorzy otrzymali końcowe odczyty PMI dla przemysłu. Dane dla Japonii i Chin wypadły lepiej, niż zakładały prognozy, a wyjątkowe umocnienie widoczne było dla gospodarki indyjskiej. Tuż po godz. 7 indeksy na tych parkietach nie prezentowały się jednolicie. O ile Nikkei zyskiwał prawie 1 proc. i podobnym wynikiem zakończył poniedziałkowe zmagania, to wskaźniki z Mumbaju (BSE Index) czy z Szanghaju (China A50) znajdowały się blisko piątkowego zamknięcia, a ten ostatni na koniec dnia notował wzrost jedynie o 0,15 proc. W Sydney indeks znalazł się bardzo blisko rekordowego odczytu, zyskując 0,2 proc.

Europa otrzymała więc dość pozytywny sygnał. Początek dnia to także publikacja odczytu PMI dla naszej gospodarki. Wskaźnik w listopadzie wyniósł 46,7 pkt, co było wynikiem lepszym od prognoz i wyraźnie mocniejszym niż przed miesiącem. WIG20 dzień rozpoczął na plusie, zyskując po kilku minutach 0,25 proc., co wpisywało się w ogólnoeuropejski trend. Kolejne minuty niestety nie przyniosły poprawy, a na GPW wyraźnie słabszy początek zmagań notowały średnie spółki, których wskaźnik zyskiwał tylko symbolicznie, by szybko i niestety chwilowo poprawić odczytzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama