​Rezerwy złota i walut (1)

numer 2499 - 04.12.2019Gospodarka

Pieniądz Rezerwy walutowe i rezerwy złota współcześnie to jedna z kategorii oceny pozycji ekonomicznej państw. Ich wysokość świadczy o zdolności danego kraju do zabezpieczenia kursu własnej waluty, a także niwelowania różnic związanych z deficytem handlowym.

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o transporcie do Polski 100 ton złota będących rezerwami naszego banku centralnego. Czy to dużo? Na pewno, bo uncja kosztuje co prawda mniej niż 1500 dol., ale tona to ponad 35 tys. uncji, a więc 100 ton to przeszło 3,5 mln uncji, co daje ponad 5 mld dol. Kwota spora, jednak warto pamiętać, że roczne wpływy do polskiego budżetu to ok. 390 mld zł – to okrągłe 100 mld dolarów. Dziś Narodowy Bank Polski dysponuje prawie 230 tonami złota, co stanowi tylko część naszych rezerw.

Zgromadzone przez dany kraj złoto i rezerwy walutowe to czynniki, które w dużej mierze wpływają na jego zdolność do zabezpieczania swojej pozycji i stabilności na światowych rynkach. Ich wysoki poziom świadczy o funkcjonowaniu gospodarki i zdolności do uzyskania dodatniej wartości z prowadzonej przez przedsiębiorstwa działalności biznesowej. Trudno się więc dziwić, że różne instytucje, w tym także Bank Światowy, publikują dane na temat. Jak kiedyś i obecnie przedstawia się sytuacja na świecie i jakie miejsce na tej liście globalnie i per capita zajmuje Polska? Jak prezentuje się relacja rezerw do rocznego PKB danego państwa?

W 2000 r., gdy kończyło się ubiegłe stulecie, liderem światowego rankingu pod względem wysokości rezerw nie były Stany Zjednoczone. To pewnego rodzaju zaskoczenie, bo gospodarcza pozycja USA była wtedy wyjątkowo mocna, a Chiny dopiero wchodziły w okres bardzo mocnego rozwojuzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama