​Rezerwy złota i walut (4)

numer 2502 - 07.12.2019Gospodarka

PIENIĄDZE Europa słabnie coraz bardziej. Na pocieszenie pozostaje jej jeszcze silna pozycja w rankingu złota. Polskie rezerwy stabilne w ostatnich latach.

Podobnie jak Chiny, Japonia także zanotowała obniżkę rezerw. Jednak tu od rekordowego 2011 r. spadek był symboliczny i wyniósł 25 mld dol., co przy poziomie rezerw 1260 mld jest zaledwie dwuprocentową zmianą.

Trzecie miejsce zajmowała malutka ludnościowo w porównaniu z innymi potęgami Szwajcaria. Alpejski kraj zgromadził rezerwy na poziomie 787 mld dol., choć rok wcześniej były one wyższe i przekroczyły 800 mld dol. Rok 2017 był zresztą czasem, gdy globalne rezerwy osiągnęły wyższą wartość niż rok później, jednak, o czym warto pamiętać, od 2012 r. ich poziom pozostaje w przedziale 11,5–12,8 mld dol. Pokazuje to, że czas po kryzysie znacząco zmienił ich rolę i rezerwy nie notują tak spektakularnego wzrostu jak wcześniej. Wyjątkowo dobrze widać to zwłaszcza na przykładzie złota, którego globalna wartość najwyższy poziom wynoszący 1450 mld dol. osiągnęła w 2012 r.

Zdeklasowane z medalowej pozycji Stany Zjednoczone pozwoliły się wyprzedzić także i Rosji, choć tu różnice nie były zbyt znaczące. Przed oboma krajami znajdował się największy z krajów arabskich, który zgromadził rezerwy w wysokości 500 mld dol. Rekordowy wynik notowała Arabia Saudyjska, w 2014 r., gdy poziom rezerw wynosił ponad 740 mld dol. Jednak wtedy kurs ropy osiągał nawet 110 dol., by po inwazji rosyjskiej na Ukrainę wyraźnie spaść. W ślad za tym dwa naftowe kraje zaczęły tracić. Jednak w przypadku Rosji rokiem nr 1 był 2013, gdy poziom rezerw był o 40 mld wyższy niż w ubiegłym.

Kolejne miejsca w tym rankingu zajmują wymienione już wcześniej kraje azjatyckie, a także Indie i Brazylia, co poniekąd potwierdza tezę, że znaczący światowy PKB współgra z poziomem rezerwzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się