​Orlen z mocną przeceną

numer 2502 - 07.12.2019Gospodarka

GIEŁDA Fatalne przedpołudnie w Warszawie. Orlen, PGNiG, PKO BP z minimami. Spore obroty na płockiej spółce. W tle przejęcie Energi. Europa na zielono pomimo słabszych danych ekonomicznych.

Czwartek przyniósł zakończenie spadkowej serii indeksu WIG20. Jakkolwiek pierwsza część dnia była wyraźnie lepsza i wskaźnik pokonał poziom 2100 pkt, a w drugiej części tracił, ale jednak zmagania zamknął wzrostem o 0,5 proc. i wynikiem powyżej 2090 pkt. Średnie spółki zamknęły dzień także na plusie, jednak umocnienie było wyraźnie słabsze niż w przypadku czołowej dwudziestki. Bardzo dobrze zaprezentowała się branża telekomunikacyjna, przeżywająca w ostatnich dniach spore wahania. Tym razem indeks zyskał ponad 3,6 proc., a mocny wzrost widoczny był dla walorów Orange PL, które zyskały ponad 6 proc. i przez chwilę kurs akcji spółki osiągnął 7 zł. Słabo, bo na symbolicznym plusie, dzień zakończyły banki, co pokazało, że poranne trzyletnie minimum indeksu nie było przypadkiem. Ponaddwuletnie minimum (34,42 zł) zanotowały akcje PKO BP.

Na tle Europy był to dobry wynik, bo DAX30 nieco zaskakująco i zapewne w reakcji na słabsze dane gospodarcze przez większą część dnia był na minusie, zamykając dzień spadkiem o ponad 0,6 proc., co przełożyło się na osłabienie wskaźnika Euro Stoxx.

W elicie warszawskiego parkietu na wartości zyskały akcje 14 spółek, a spadki zanotowały PKN i PKO BP, co oczywiście przełożyło się na wynik indeksu.

W drugim segmencie spore zmiany notowało kilka spółek. Mocno straciły Azoty i Mabion, a wyraźne umocnienie widoczne było dla 11 bit czy Inter Cars.

Azjatyckie notowania to nieznaczne umocnienie indeksów. W tle poprawy widoczne były nadzieje na zawarcie porozumienia z Chinami. Znacząco, bo ponad 1 proc., zyskiwały akcje w Seulu, jednak indeks w poprzednich dniach wyraźnie tracił, co wskazywało na korekcyjny charakter umocnienia. Notowaniom towarzyszyły publikacja dość pesymistycznych danych o wydatkach gospodarstw domowych w Japonii, co być może osłabiło pozytywne sygnały z Waszyngtonu.

Europa także otrzymała słabsze dane (Niemcy), jednakże początek dnia na głównych parkietach kontynentu był udany, bo indeksy zyskiwały na wartości, notując przeważnie umocnienie na poziomie ok. 0,3 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się