reklama


Brexit coraz bliżej

numer 2508 - 14.12.2019Gospodarka

GIEŁDA Powyborcza euforia – Londyn mocno na plusie. Europa też z rekordami. WIG20 wciąż silny, i to po bardzo mocnym czwartku. Słabiej w drugim segmencie. Energetyka znowu pod kreską.

Czwartek to bardzo udany dzień na warszawskim parkiecie. WIG20 już przed południem zyskiwał ponad 1 proc., odstając wyraźnie od reszty kontynentu. Dobrze stały banki, których indeks w południe zyskiwał ponad 2 proc. Druga część dnia pokazała zaś, że umocnienie czołowej dwudziestki nie było przypadkowe. Po godz. 12 przez kolejne trzy godziny indeks poruszał się w horyzontalnym trendzie, ale wraz z nowojorskim początkiem i gwałtowną poprawą na słabych do tej pory zachodnich parkietach WIG20 przed godz. 17 pokonał 2100 pkt. A to wartość, która jeszcze w środę wydawała się odległa. Koniec dnia to wynik nawet nieznacznie lepszy, a umocnieniu giełdowej elity towarzyszyły wzrosty widoczne w drugim segmencie, ale tam indeks zyskał tylko symbolicznie.

Europa umocniona nowojorskim otwarciem zamknęła dzień ruchem w górę, jednak wyniki były znacznie słabsze niż w Warszawie, a sama końcówka we Frankfurcie czy w Paryżu przyniosła osłabienie. Londyn w dzień wyborów zyskał 0,8 proc., co jak na europejski standard było sporą wartością.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w elicie aż 18 spółek zamknęło dzień na minusie. Fatalnie zaprezentował się Tauron, zniżkujący ponad 4 proc. Obroty na całym rynku były dość wysokie i wyniosły prawie 850 mln zł.

Nowy Jork wraz z częściowym porozumieniem handlowym z Chinami zakończył dzień na plusie i kolejnymi rekordami trzech najważniejszych indeksów. Na Wall Street znacząco zyskały walory Cisco, Exxon Mobile i Chevron, a w grupie 30 firm tylko trzy zanotowały osłabienie.

Ostatni dzień tygodnia przyniósł znaczące umocnienie na azjatyckich parkietach. Nikkei zamknął notowania umocnieniem o ponad 2,5 proc. i osiągnięciem kolejnego rocznego rekordu na poziomie 24 084 pkt. Także w Szanghaju indeks China A50 zyskał znacząco, pokonując poziom 14 tys. pktzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama