​Brexit nadal problemem

numer 2512 - 19.12.2019Gospodarka

WALUTY Funt z kolejnym spadkiem i końcem efektu euforii. Euro i złoty przed południem na minusie. Dziś ważne decyzje banków centralnych.

Początek tygodnia na rynku walutowym to przede wszystkim reakcja na oczekiwane ocieplenie na linii Waszyngton–Pekin. Dolar w poniedziałek stracił do euro, franka i waluty kanadyjskiej, a mocny kurs i wynik powyżej 7 CNY utrzymał do chińskiej waluty, która do dolara straciła 0,4 proc. Na minusie był także jen, który coraz częściej gości powyżej wartości 109 JPY za dolara. Funt jedynie o poranku był dość mocny, bo od godz. 8 zaczął tracić, zamykając dzień spadkiem o ponad 0,4 proc. A to w znaczący sposób zasygnalizowało możliwość zniwelowania sukcesu brexitowego, czwartkowego umocnienia, gdy waluta zyskała 2 proc. Co ważne, w tle osłabienia waluty widoczne były sugestie, że Boris Johnson planuje datę wystąpienia z Unii na 31 stycznia przyszłego roku. W opinii ekspertów data jest nadal problemem, bo niektóre kwestie nie zostały jeszcze uzgodnione i lepiej, aby premier wystąpił o zmianę terminu. Złoty w poniedziałek zyskał do dolara i za walutę amerykańską płacono o 0,45 proc. mniej niż w piątek.

Wtorkowy poranek na rynku był dość spokojny. Jednak już przed godz. 9 funt tracił ponad 0,2 proc., a mocniejsze osłabienie notowała waluta australijska, dla której pokonanie wartości 0,69 dol. wydaje się jak na razie jedynie chwilowym osiągnięciem. W południe funt prezentował się w dalszym ciągu dość słabo, tracąc cały czas do waluty amerykańskiej, by tuż po godz. 17 tracić już ponad 1 proc., schodząc, i to wyraźnie, poniżej wartości 1,315 dol. Koniec dnia potwierdził słabość brytyjskiej waluty, która notowania zamknęła spadkiem o ponad 1,17 proc., co zarazem oznacza, że całe umocnienie po wyborczej euforii przeszło już do historii, a para GBP/USD kwotowana jest na poziomie z ubiegłego czwartku. Środowy poranek potwierdził, że sytuacja funta nie jest zbyt dobra, bo funt tracił tuż po godz. 6 kolejne 0,2 proc., notując kurs na poziomie 1,3101 dol. AUD nie zniżkował tak mocno, zamykając dzień spadkiem o 0,4 proc.

Dolar we wtorek wcale nie był silny, bo euro zamknęło notowania umocnieniem o 0,13 proc., a bardzo dobrze zaprezentował się frank szwajcarski. Waluta zyskała ponad 0,3 proc. i kurs dolara spadł nawet poniżej 0,98 CHF, co oznaczało najlepszy wynik franka od końca sierpniazawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się