Duża aktywność na parkiecie

numer 2512 - 19.12.2019Gospodarka

GIEŁDA Europa bez wyrazu. WIG20 po niezłym początku z osłabieniem. Lotos chwilowo poniżej 80 zł. Spadki widoczne w drugim segmencie. Znaczące przedpołudniowe obroty. Słaba energetyka i górnictwo. Spadki w drugim segmencie.

Wtorkowe zmagania na warszawskim parkiecie były bardzo udane. WIG20 różnił się od pozostałych indeksów, notując wzrost już na początku notowań. Kolejne godziny potwierdziły, że to nie przypadek, i tuż po godz. 16 indeks notował umocnienie przekraczające poziom 1 proc. Europa to odmienny obraz, bo tu indeksy praktycznie przez cały czas pozostawały na minusie. Wyjątkiem poza Warszawą był Mediolan, gdzie wskaźnik Mibtel na godzinę przed końcem sesji notował umocnienie o ponad 0,5 proc. Koniec dnia potwierdził niejako słabość Europy, bo Euro Stoxx zniżkował ponad 0,7 proc., co wyraźnie kontrastowało z symbolicznym co prawda umocnieniem w Nowym Jorku.

Koniec dnia to lekkie osłabienie w Warszawie i indeks 20 najważniejszych spółek zamknął zmagania umocnieniem o 0,9 proc. Drugi segment parkietu zaprezentował się znacznie słabiej, bo tu wzrost wyniósł zaledwie 0,2 proc.

Na GPW mocny był sektor energetyki, a także banki, których indeks na koniec dnia notował umocnienie od ponad czterech lat. Bardzo silny był Orange PL zyskujący ponad 4 proc. i notujący długoterminowy rekord. Obroty na parkiecie wyniosły ponad 950 mln zł, co dobrze świadczyło o wtorkowym wzroście.

W środę na azjatyckich parkietach przeważał czerwony kolor. Indeks Nikkei stracił ponad 0,5 proc., a mniejsze spadki widoczne były w Szanghaju i Seulu. Notowaniom towarzyszyła publikacja lepszych od oczekiwań danych o japońskim handlu zagranicznym. Spadki były po części efektem korekty po ostatnich wzrostach.

Europa dzień rozpoczęła brakiem znaczących danych ekonomicznych. Tuż po godz. 9 indeksy prezentowały nieznaczne zmiany. Jednak DAX30 tracił prawie 0,2 proc., a zielony kolor widoczny był w Londynie czy Warszawiezawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się