​Dni pod znakiem funta

numer 2516 - 24.12.2019Gospodarka

WALUTY Funt nadal bez odbicia. Złoty spokojny mimo słabszych danych. Poniedziałkowe przedpołudnie upłynęło w świątecznej atmosferze. Euro poniżej 1,11 dol.Końcówka ubiegłego tygodnia to przede wszystkim oczekiwanie na decyzje w zakresie stóp procentowych, a także ocena brytyjskiej waluty, dla której pierwsza połowa tygodnia była bardzo trudna.

Czwartek rozpoczął się od utrzymania w Japonii stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Stopy dalej są ujemne (-0,1 proc.), a kurs pary USD/JPY tuż przed godz. 7 rano wynosił 109,6 jena, co oznaczało, że decyzja z Tokio nie wygenerowała żadnych istotnych zmian. Dobrze prezentował się AUD zyskujący ponad 0,4 proc. i ponownie zbliżający się do wartości 0,69 dol. Wpływ na to miały przede wszystkie dobre dane z rynku pracy wskazujące na wzrost zatrudnienia. A to może wpłynąć na wzrost inflacji i w konsekwencji na wzrost stóp procentowych.

W Europie pierwsza decyzja na temat stóp została podjęta w Sztokholmie. Stopy zgodnie z przewidywaniami wzrosły o 0,25 pkt proc. i wynoszą obecnie 0,0 proc. Para USD/SEK tuż po decyzji zaczęła zyskiwać na wartości, co było zapewne pewnym zaskoczeniem, bo – przynajmniej w teorii – to korona szwedzka powinna zyskiwać. Na koniec dnia była ona już mocniejsza i zyskiwała 0,14 proc.

W Oslo i w Londynie stopy pozostały bez zmian, co wpisywało się w oczekiwania analityków. Funt tuż przed godz. 16 tracił do dolara ponad 0,3 proc., co oznaczało szanse na piąty z rzędu spadek GBP. Co ważne, tuż przed decyzją funt był na lekkim plusie, a w tle późniejszego osłabienia poza decyzją widoczne były też informacje o słabszej sprzedaży detalicznej.

Dla złotego i euro notowania były zdecydowanie lepsze. Waluta europejska zyskiwała co prawda symbolicznie, ale złoty notował umocnienie przekraczające poziom 0,2 proc. Pod koniec dnia kurs złotego był zbliżony i za dolara płacono 3,832 zł. Euro zyskało znacznie mniej, a funt znalazł się chwilowo poniżej wartości 1,30 dol. Wyjątkowo silna pozostała waluta australijska notująca wzrost o ponad 0,5 proc.

Piątkowy poranek nie przyniósł znaczących zmian. Funt symbolicznie zyskiwał na wartości. Lekki spadek notowała waluta chińska i za dolara płacono cały czas ponad 7 juanów.

Wraz z upływem czasu sytuacja była coraz trudniejsza i bardziej niepewnazawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się