​Co dalej z inflacją? (1)

numer 2530 - 14.01.2020Gospodarka

GOSPODARKA Inflacja w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosła. W tle widoczne są przede wszystkim ceny żywności. Czy grozi nam wzrost inflacji? Jak jest w innych krajach?

Inflacja to zawsze spory problem dla gospodarki. Ostatnie, co prawda wstępne odczyty za grudzień wskazują, że jej poziom w Polsce wyniósł 3,4 proc., co na tle Europy jest niestety sporą wartością i znacznie przekracza tzw. cel inflacyjny, który wynosi 2,5 proc. Oczywiście grudniowy wynik, który zapewne się potwierdzi (z ewentualnym niewielkim odchyleniem), może być jedynie epizodem i inflacja może zacząć spadać, jednak podany kilka dni temu odczyt nie jest dobrym sygnałem. Czy Polska jest tu wyjątkiem i jak przedstawiała się dynamika inflacji w ostatnich latach w Polsce i na świecie?

W strefie euro stopy procentowe wynoszą obecnie 0,0 proc., a taki poziom widoczny jest od dość dawna, bo od marca 2016 r. Inflacja według ostatnich szacunków jest zdecydowanie niższa od naszej i wynosi ok. 1,3 proc. To jednak wartość wyższa od stóp procentowych i gdyby spojrzeć na ostatnie kilkanaście lat, to obecna różnica nie jest aż tak znacząca. Jeszcze w 2018 r. odczyty inflacyjne przekraczały nawet poziom 2 proc., a stopy procentowe od czterech lat stoją przecież w miejscu. Oczywiście istotny jest cel inflacyjny, który dla strefy euro został określony na ok. 2 proc., co pokazuje, że inflacja nieznacznie przekroczyła ten wynik.

Spojrzenie na znacznie dłuższy okres to już zupełnie inna kwestia. W 2015 r. w krajach Eurolandu widoczna była nawet deflacja, a wtedy stopy procentowe były dodatnie. Okres deflacji był jednak stosunkowo krótki i inflacja przez poprzednie lata z reguły oscylowała na poziomie nie wyższym niż 2,5 proc. Jednak tuż przed wybuchem kryzysu gospodarczego w 2008 r. inflacja wynosiła ponad 4 proc., notując bardzo silny wzrost w ciągu poprzednich kilku miesięcy. O ile w lipcu 2008 rzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się