​Spokojny początek tygodnia

numer 2530 - 14.01.2020Gospodarka

GIEŁDA Azjatyckie parkiety miały udany start. Przedpołudnie w Europie nie było ciekawe. Na GPW nastąpiły wzrost dużych spółek, rekord małych i spadki w segmencie średnich. Spore przedpołudniowe obroty miało Pekao SA.

Ubiegły tydzień naznaczony politycznymi i niebezpiecznymi wydarzeniami nie był wcale zły dla giełdowych parkietów. Pod koniec tygodnia indeksy w Nowym Jorku, Paryżu czy we Frankfurcie notowały rekordowe odczyty. W Warszawie wypadły trochę słabiej, ale czwartek i piątek przyniosły umocnienie czołowej dwudziestki. Pewnym rozczarowaniem dla rynków mogły być piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy wskazujące na mniejszy wzrost zatrudnienia w grudniu i słabszą dynamikę wynagrodzeń.

Poniedziałek na tokijskim parkiecie był dniem odpoczynku. W Seulu i Szanghaju przy braku danych ekonomicznych zmagania przebiegały pozytywnie i indeksy na koniec dnia notowały umocnienie. Optymizm widoczny był także na innych rynkach, a spadki zanotowano jedynie w Sydney.

Europa otrzymała więc dobry sygnał, a poranek nie przyniósł praktycznie żadnych danych ekonomicznych. Polityka tym razem również nie dostarczyła żadnych niepokojących sygnałów, co dawało nadzieję na udany początek tygodnia.

Początek zmagań to start parkietów w Moskwie i Stambule. Ten drugi już przed godz. 9 prezentował się bardzo dobrze i indeks BIST zyskiwał ponad 1,4 proc. Główne parkiety przy spokojnych zmianach kursów na rynkach walutowych i towarowych tuż po godz. 9 prezentowały się znacznie spokojniej, jednak najważniejsze indeksy podświetlone były na zielono.

Na GPW czołowa dwudziestka również notowała umocnienie i po kilku minutach WIG20 zyskiwał ponad 0,2 proc. Udany start miały JSW, CD Projekt, CCC oraz Orlen, drożejące po kilku minutach powyżej 1 proc.

Kolejne minuty poprawiły nawet odczyt czołowej dwudziestki i WIG20 notował umocnienie o ponad 0,4 proc. Obraz drugiego segmentu był znacznie słabszy i indeks zyskiwał jedynie symbolicznie. Znacznie lepszy obraz widoczny był w segmencie małych firm, których wskaźnik zwyżkował ponad 0,5 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama