​Walka o 2100 pkt

numer 2555 - 12.02.2020Gospodarka

GIEŁDA Azja na plusie. Europa mocna na początku. W południe nieco słabiej. Na GPW udany początek. Potem gorzej. Rozczarowanie przyniosły banki.

Poniedziałek nie był zbyt udany dla inwestorów. Na GPW po godz. 14 indeks 20 firm tracił 0,5 proc., poruszając się od kilku godzin dość spokojnie. Spadki widoczne były w segmencie średnich firm, a lepiej prezentowały się małe firmy. Notowaniom towarzyszyły małe obroty, które po 5 godz. gry tylko nieznacznie przekraczały 200 mln zł. W roli głównej tym razem wystąpił PKN Orlen.

Druga część dnia nie przyniosła niestety zmiany. WIG20 zniżkował o ponad 0,8 proc. przy 600-milionowych obrotach, co wskazywało na późniejszy wzrost zainteresowania przy niestety niższych cenach akcji. PKN zamknął dzień prawie trzyprocentowym osłabieniem czemu towarzyszyły ponad 100-milionowe obroty. Znaczny spadek widoczny był dla KGHM, JSW, Lotosu i PGNiG, co pokazuje słabą kondycję spółek paliwowych i górnictwa.

Bilans Europy to również przewaga czerwonego koloru, ale tu spadki były wyraźnie niższe niż w Warszawie. DAX30 stracił zaledwie 0,15 proc., a podobny wynik widoczny był dla indeksu Euro Stoxx. Nowy Jork po raz kolejny zaskoczył pozytywnie i oba rynki zyskały na wartości, a znaczące umocnienie widoczne było dla indeksu Nasdaq Composite, który zyskał ponad 1,1 proc. Silny ruch w górę zanotowały Amazon, Microsoft i Tesla.

Wtorek to przerwa w Tokio. Jednak inne parkiety pracowały normalnie, a wynik był naprawdę dobry. Indeks KOSPI zyskał 1 proc., a nieco mniejsze umocnienie widoczne było w Sydney, czemu nie przeszkadzał słabszy odczyt aktywności biznesowej. Na plusie zamknęły się notowania w Szanghaju i Hongkongu.

Europa przed sesją nie otrzymała żadnych danych ekonomicznych. WIG20, podobnie jak inne indeksy europejskie, dzień rozpoczęła silnym ruchem w góręzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę