2008 i 2020 r. – podobieństwa i różnice (2)

numer 2592 - 26.03.2020Gospodarka

ANALIZA Warszawa zarówno w czasie kryzysu, jak i obecnie to potężne spadki. Teraz jednak osłabienie zajęło znacznie mniej czasu. Identyczny obraz jak na rynkach giełdowych widoczny był w 2008 i 2020 r. na rynku ropy.

DJIA, który w 2020 r. testował 30 tys. pkt, był 2,5 razy wyżej niż w czasie początku kryzysu, gdy notował 11 tys. pkt. To jednak fenomen, bo wskaźniki na innych parkietach nie generowały aż takiego optymizmu.

DAX30 notował znaczące umocnienie, ale tu od maksimum z 2008 r. indeks zyskał dwukrotnie. Gdyby jednak uwzględnić dynamikę nominalnego PKB (globalnego) liczonego w dolarach na poziomie 40 proc. czy nawet 22 proc. inflacji waluty amerykańskiej, umocnienie widoczne w ostatnich latach nie jest aż takie mocne. Oczywiście i tak znacznie przekracza optymistyczne scenariusze sprzed lat. Bo chyba nikt w 2009 r. nie zakładał takiego giełdowego scenariusza.

Warszawa od momentu wielkiego kryzysu nie zrobiła postępu. To jednak ewenement. Dla nas zapewne przykry, zwłaszcza że nie koreluje z gospodarką, której wzrost w ciągu 11 lat był bardzo wysoki.

A jak przedstawia się skala spadków? Te, gdy przyjąć stan na 23 marca, czyli stosunkowo niedawny, i tak są znaczące. Tuż przed rozpoczęciem katastrofy, czyli w lutym, indeks DJIA notował odczyt powyżej 29 500 pkt. Nie był to przypadek, bo przez kolejne dni wydawało się nawet, że padnie bariera 30 tys. pkt. Tak się nie stało i od początku ostatniej dekady ubiegłego miesiąca rozpoczął się swoisty marsz na południe. Najgorzej prezentował się indeks 23 marca, gdy spadł poniżej wartości 18 500 pkt. Tegoroczne (jak dotychczas) osłabienie przekroczyło poziom 10 tys. pkt, a w ujęciu procentowym wyniosło ponad 37 proc., co poniekąd wpisuje się w jedną z giełdowych teorii, w której znaczącą rolę odgrywa cykl Fibonacciego.

We Frankfurcie bieżący rok także przyniósł gigantyczne zmianyzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama