Udany początek, potem już gorzej

numer 2592 - 26.03.2020Gospodarka

GIEŁDA DJIA we wtorek z ponad 80-letnim rekordem. Azja mocno w górę. Europa z udanym początkiem i osłabieniem przedpołudniowym. WIG20 długo oscylujący wokół 1500 pkt. Przed południem na bardzo wyraźnym minusie.

Drugi dzień tygodnia przyniósł w całym giełdowym świecie umiarkowanie pozytywne odczyty wstępnego marcowego PMI dla przemysłu. Być może ten czynnik, obok polityki Rezerwy Federalnej, wpłynął na umocnienie na azjatyckich i europejskich parkietach. Także nasz parkiet zanotował wyraźne umocnienie i WIG20 na koniec dnia notował odczyt powyżej 1450 pkt z 16 spółkami na plusie. Na tle Europy nie był to jednak sukces, bo te najważniejsze indeksy zyskiwały znacznie więcej, a wskaźnik z Frankfurtu przekroczył nawet 9700 pkt. Ruch w górę widoczny był na wszystkich parkietach, a sporym wsparciem dla Europy było również niezłe otwarcie w Nowym Jorku. Bilans dnia w finansowej stolicy świata był identyczny, jak we Frankfurcie, bo zarówno DJIA, jak i DAX30 zanotowały umocnienie o ponad 11 proc. Ogromny optymizm to także efekt zaskakująco dobrych odczytów PMI (usługi i przemysł) w USA. Jednak warto pamiętać, że wstępne odczyty to nie dane za cały miesiąc, a epidemia dopiero dociera za Atlantyk. Tak silny wzrost w Nowym Jorku to najwyższe dzienne umocnienie od 1933 r.

Środa przyniosła wzrost indeksów na azjatyckich parkietach. To wręcz nieprawdopodobne, ale indeks Nikkei pod koniec dnia notował 19 500 pkt, co oznacza, że od poniedziałkowego minimum zyskał ponad 3 tys. pkt. Silny ruch w górę widoczny był także na innych parkietach, ale nie towarzyszyły mu żadne dane ekonomiczne. Analitycy po raz kolejny zwracali uwagę na rolę stymulujących działań Rezerwy Federalnej.

W Europie o poranku również nie było żadnych znaczących danych ekonomicznych. Indeksy środek tygodnia rozpoczęły wyraźnym ruchem w górę. I być może po ostatnich spadkach, to nie do uwierzenia, ale DAX30 chwilowo pokonał nawet 10 tys. pkt, a WIG20 ponownie otarł się o 1500 pkt. Dzień zaczął się udanie, ale optymizm z otwarcia nie przełożył się na kolejny znaczący ruch w góręzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama