Fatalny początek tygodnia

numer 2624 - 05.05.2020Gospodarka

GIEŁDA Słaby początek w Azji. Europa w złej formie przed południem. Kiepskie kwietniowe PMI. Polityka znowu znaczącym elementem. Na GPW także bardzo słabo. WIG20 poniżej 1600 pkt. Fatalnie CCC i LPP.

W piątek większość giełdowego świata odpoczywała, a tam, gdzie handlowano, przeważał niestety nastrój pesymizmu. W Europie był otwarty rynek w Londynie, gdzie FTSE100 wyraźnie tracił na wartości, wpisując się w fatalny początek miesiąca w Azji. Nowy Jork to również osłabienie, i to znaczące, bo tu indeks DJIA stracił przeszło 2,5 proc., a bardziej wyraźna korekta była widoczna na drugim parkiecie.

Poniedziałek na parkietach azjatyckich był dniem dość ułomnym. Nie handlowano ani w Tokio, ani w Szanghaju. Europa była więc sama, a dla inwestorów najważniejszym wydarzeniem dnia była publikacja wskaźników PMI dla przemysłu. Oficjalne wyniki za kwiecień w założeniu miały być gorsze niż marcowe.

Sesje na parkietach azjatyckich nie wypadły zbyt dobrze. Na godzinę przed końcem notowań indeksy w Hongkongu czy Seulu traciły wyraźnie (odpowiednio 4 proc. i 2,5 proc.). Spadki były widoczne w Indiach i na Tajwanie. Wzrost pomimo słabych danych z rynku pracy, spadku nowych ofert aż o 53 proc., czyli najsłabszego wyniku od ponad dekady, akcje w Sydney zyskały na wartości. I to sporo, bo umocnienie indeksu ASX200 przekroczyło poziom 1,3 proc.

Europa rozpoczęła zmagania publikacją szwedzkiego PMI. Odczyt za kwiecień to 36,7 pkt, czyli znacznie mniej niż w marcu. Polskie PMI to również słabszy wynik niż w marcu (31,9 pkt), a zarazem znacznie gorszy niż prognozy analityków.

Indeksy rozpoczęły dzień znacznymi spadkami, co wpisywało się w oczekiwania analityków i obraz rynku terminowego. Także WIG20 prezentował się źle i po kilku minutach zniżkował o ponad 2,5 proc.

Po ponad pół godziny gry sytuacja była podobna. DAX30, Euro Stoxx, CAC40 czy indeks z Mediolanu traciły po ponad 3 proc., będąc zbyt blisko osiągniętych wcześniej dziennych minimów. WIG20 nieznacznie poprawił swój odczyt, ale spadek indeksu w dalszym ciągu przekraczał poziom 2 proc. Oddalona została jednak perspektywa spadku poniżej 1600 pktzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama