Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Stabilizacja na parkiecie trwa

Dodano: 25/04/2016 - numer 1403 - 25.04.2016
GIEŁDA \ W Warszawie nastąpiły niewielkie tygodniowe zmiany indeksów. Europejskie rynki zareagowały podobnie. Pomimo wszystko był to dobry tydzień. Ostatnie pięć sesji na naszym rynku przyniosło dodatnie zmiany indeksów (choć w wypadku WIG20 to zmiana symboliczna), a także większe zainteresowanie inwestorów. Tak GPW rozpoczęła kolejne 25 lat swojego istnienia. W sumie nie jest źle, a najlepiej wypadł indeks średnich spółek, czyli mWIG40. W Europie i Azji (gdzie większość rynków jubileusze 25-lecia obchodziła bardzo dawno) również bez większych zmian. Wyjątkiem jest mocno zyskujący parkiet w Tokio, ale tam to w znacznej części efekt odbicia po dłuższych spadkach. Wydarzeniem, i to ujemnym, dla naszego rynku jest notowanie PKN Orlen. Słabe wyniki i w ciągu tygodnia spółka notuje stratę 2,7 proc. Ale dwie ostatnie sesje są wyraźnie pod kreską i gdyby nie wzrost z początku tygodnia, byłoby gorzej. Co ciekawe, inna firma tego sektora, czyli gdański Lotos, zyskała ponad 4 proc. (obecnie podmiot poszukuje w drodze konkursu prezesa). Najwięcej ze spółek głównego indeksu traci mBank, bo ponad 3 proc. Bardzo dobrze, co nie powinno dziwić, wypadł KGHM (korzystając z boomu surowcowego), a także CCC, co na pewno jest pochodną dobrych rekomendacji ze strony analityków. Wśród mniejszych spółek spore wzrosty notują Rank Progress i Skotan, ta druga dzięki porozumieniu z Synthosem. Dobrze na parkiecie wypadły walory sektora węglowego, czyli JSW i Bogdanka. Podlubelska firma nawet lepiej, bo w ubiegłym tygodniu zyskała 13,9 proc. przy sporych obrotach we wtorek i środę. Mocno tracą Wilbo, bo aż 17 proc. i Muza, która zniżkuje o 12,09 proc. Jeśli chodzi o aktywność na parkiecie, nie zmienili się tradycyjni liderzy, czyli KGHM i PKN Orlen. W czołowej dwudziestce znajdują się trzy spółki spoza indeksu WIG20 – JSW, Millennium i Ciech. Być może któraś z nich przy kolejnej korekcie wejdzie do głównego indeksu? Na rynkach zagranicznych udany tydzień mieli akcjonariusze Volkswagena (pomimo znacznej straty), a w USA sektora energetycznego. Co nas czeka? Rynek warszawski nie jest w złej kondycji, ale ma spore problemy z wyrwaniem się z trendu horyzontalnego. Od dłuższego czasu indeks waha się w przedziale między 1900 a 1960 pkt. Tworzący się trend horyzontalny nie sugeruje konkretnego wybicia. Nastroje z rynku surowcowego dają jednak nadzieję na to, że nasza giełda pójdzie w kierunku wzrostowym.
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze