Dobry, choć smutny tydzień

numer 1473 - 18.07.2016Gospodarka


GIEŁDA Fitch nie zmienił ratingu dla Polski. To dobra informacja, która zwiększa szanse na udany zaczynający się tydzień. Ale polityczne wydarzenia na świecie na pewno wprowadzą na rynek sporo niepokoju.

Ostatnie dni obfitowały w wydarzenia niekoniecznie związane z rynkiem kapitałowym. Zmiana premiera w Wielkiej Brytanii we środę, dzień później tragiczny zamach terrorystyczny na południu Francji, wreszcie piątkowy zamach stanu w Turcji, który został powstrzymany przez siły prezydenta Erdoğana w sobotę rano. To wszystko mniej lub bardziej odcisnęło swoje piętno na notowaniach giełdowych tygodnia. Tygodnia, który mimo wielu dramatycznych wydarzeń okazał się udany dla inwestorów.
Na rynkach azjatyckich tydzień zakończył się bardzo dobrze. Czynniki, które do tego doprowadziły, zapewne są różne, ale szczególnym przypadkiem jest rynek w Tokio. Nikkei zwyżkował w pięć dni o ponad 9 proc., niwelując spadki z wcześniejszego tygodnia. Powód jest oczywisty – to polityczne umocnienie premiera Abego i jego koalicji rządzącej krajem. To także (choć niektórzy uważają, że to lekka przesada) wizyta Bena Bernankego w Japonii. Były szef Fedu, znany z koncepcji „helicopter money”, odwiedzając Japonię, dał inwestorom nadzieje na poluzowanie polityki monetarnej i kolejne osłabienie jena, co na pewno wpłynęło na wzrost cen akcji. A sam jen w mijającym tygodniu wyraźnie się osłabił.
Inne rynki także poszły do przodu. Mocno zwyżkował parkiet w Hongkongu, o 5,3 proc., a słabiej w Seulu, o 2,7 proc. Także rynki na antypodach zakończyły tydzień na plusie, tu zdecydowanie lepiej wypadł rynek w Sydney.
Ameryka, która przez ostatnie tygodnie czy nawet miesiące pozostawała daleko w przodzie przed resztą świata także miała udany tydzień. Oczywiście skala wzrostów nie była tak imponująca jak w Tokio, ale w miarę dobre wyniki produkcji przemysłowej za czerwiec czy dane o bezrobociu i jednoznacznie pozytywny obraz gospodarki przedstawiony w beżowej księdze pozwoliły parkietom zakończyć tydzień na plusie.
Wydarzeniem jest przede wszystkim indeks S&P 500, który mimo tygodniowego niewielkiego wzrostu osiągnął rekord wszech czasów. To dobry znak, choć dla ostudzenia emocji warto spojrzeć na wykres – sam indeks od ponad roku był w trendzie horyzontalnym. Główny indeks DJIA zyskał w tygodniu 2 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama