Rola rolnictwa w tworzeniu PKB (2)

numer 1620 - 11.01.2017Gospodarka

MAKROEKONOMIA Na świecie coraz mniej ludzi pracuje w rolnictwie. Przykładem tego jest nie tylko Europa, ale także Azja.

Najludniejszy kontynent powoli staje się oazą przemysłu. Kraje, w których rolnictwo dominuje czy też odgrywa znaczącą rolę, to obecnie nie te najludniejsze (Chiny, Indie czy Japonia). Nepal, Kambodżę, Afganistan trudno do takich zaliczyć, a to państwa, w których jeszcze w latach 90. ubiegłego stulecia rolnictwo tworzyło znaczący odsetek PKB. W Kambodży jeszcze 20 lat temu było to ponad 50 proc., wyższy wynik miała tylko Birma (Mjanma) przez lata ignorowana na światowych rynkach z racji niedemokratycznych rządów. Ten kraj do dziś pozostał w tym względzie liderem kontynentu. Specyficznym krajem jest Pakistan. Kraj dysponujący bronią atomową pomimo sporego rozwoju w ostatnich latach w dalszym ciągu silnie związany jest z rolnictwem. Rolnictwo zatrudnia ponad 40 proc. siły roboczej, a generuje prawie 25 proc. krajowego PKB. To bardzo dużo, zważywszy, że przemysł wytwarza jedynie 20 proc.

Dwa najludniejsze kraje, czyli Chiny i Indie, które na ścieżce rozwoju są ponad 20 lat, przeszły w tym czasie silną zmianę. Chiny jeszcze w 1995 r. 20 proc. PKB tworzyły dzięki rolnictwu. Obecnie to zaledwie 8 proc. Jednak rolnictwo zatrudnia w dalszym ciągu pokaźny odsetek pracowników, bo prawie 30 proc. siły roboczej. Gospodarczy i polityczny rywal, czyli Indie, także stają się coraz mniej zależne od rolnictwa. Jeszcze w 1995 r., czyli u progu reform premiera Narashimy Rao, ponad 25 proc. PKB wytwarzał sektor rolniczy. Obecnie to mniej niż 15 proc. Spadek widoczny, choć oczywiście do sytuacji w Europie jest jeszcze bardzo daleko. Zwłaszcza że w dalszym ciągu ponad 50 proc. populacji utrzymuje się z rolnictwa. A to zarazem pokazuje skalę technicznego zacofania produkcji rolnej i jest obrazem wyzwań, jakie stoją przed Indiami.

Ciekawie prezentuje się świat Bliskiego Wschodu. Kraje arabskie nie tylko z racji posiadania ropy naftowej, ale także z racji warunków geograficznych są mniej zorientowane na rolnictwo. Arabia Saudyjska to zaledwie 3-proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się