Rentowność obligacji (3)

numer 1652 - 17.02.2017Gospodarka

FINANSE Europa ma niejako dwa oblicza. Stany Zjednoczone, lider światowej gospodarki, emitują obligacje, których rentowność jest znacznie wyższa od zachodnioeuropejskich.

Ocena krajów północy Europy jest inna. Niemcy to zaledwie rentowność 0,4 proc., a więc nawet mniej niż wskaźnik inflacji (jeszcze nie tak dawno, w październiku ub.r., była nawet ujemna). Dania i Finlandia notują podobne wskaźniki. Szwajcaria od końca 2015 r. ma ujemny poziom rentowności obligacji. Trudno się temu dziwić, bo stopy procentowe są ujemne, a inflację zastąpiła deflacja.

Zupełnie inny klimat panuje we wschodniej części kontynentu. Papiery tamtejszych rządów są oceniane jako bardziej ryzykowne. I nie chodzi tu bynajmniej o niezbyt wysoki wskaźnik inflacji. Znaczenie mają ryzyko walutowe i dużo większe prawdopodobieństwo zmian w zakresie stóp procentowych czy niepewność trendu gospodarczego.

Oczywiście są wyjątki. Obligacje emitowane przez Czechy mają rentowność na poziomie mniejszym niż te belgijskie – zaledwie 0,5 proc. Ich wieloletni trend jest także zniżkowy, bo jeszcze trzy lata temu rentowność wynosiła ponad 2 proc.

Węgry i Polska to poziom rentowności oscylujący na poziomie powyżej 3,5 proc., co wyraźnie odbiega od poziomu Europy Zachodniej. Jednak trend podobnie jak w innych krajach jest zniżkowy, a swoje robi stabilizacja inflacji. Polskie obligacje jeszcze w styczniu 2014 r. miały rentowność ponad 4,5 proc. Potem odnotowały wyraźny spadek nawet do poziomu poniżej 2 proc. Ostatni wzrost ich rentowności to także efekt rosnącej inflacji, co automatycznie obniża wartość już wyemitowanych instrumentów (inflacja wpływa na wyższe oprocentowanie nowych emisji).

Ciekawy przypadek to Rumunia. Poziom rentowności zbliżony jest obecnie do polskiego, ale ostatnie dni to bardzo silne wahaniazawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się